Overview
1400 - 2000 kW Natural Gas Generator
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Fast Response generator sets engineered to deliver unmatched performance, reliability, and cost-effectiveness.
Key Specs
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Fast Response generator sets engineered to deliver unmatched performance, reliability, and cost-effectiveness.
Leading edge EPA Certification for non-Emergency, UL2200, UL1446, and more
Complies with industry leading specifications such as NFPA 110 level 1 Type 10
Able to pick up the loads for the entire site in the event of an emergency.
Displaying 1-6 of 8
| Gas Standby Rating | 2000 ekW @ 0.8pf 2000 ekW @ 0.8pf |
| Fuel Type | Natural Gas, Hydrogen Blend (up to 5%) Natural Gas, Hydrogen Blend (up to 5%) |
| Emissions/Fuel Strategy | U.S. EPA Stationary Non-Emergency Certified U.S. EPA Stationary Non-Emergency Certified |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| RPM | 1800 rpm 1800 rpm |
| Compression Ratio | 11.5 11.5 |
| Engine Model | G3520 G3520 |
| Displacement | 5956 in³ 97.6 l |
| Aspiration | TA TA |
| Bore | 6.7 in 170 mm |
| Stroke | 8.5 in 215 mm |
| Length | 336 in 8534 mm |
| Width | 94 in 2386 mm |
| Height | 128 in 3230 mm |
| Weight | 48500 lb 22000 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreG3520 Gas Generator Set
G3520 Gas Generator Set
G3520 Gas Generator Set
G3520 Gas Generator Set
Standby
Cat® G3520 Fast Response Walk-Around