Overview
150 ekW Diesel Generator Set
Producing reliable power of 150 ekW at 60 Hz, our D150 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 150 ekW at 60 Hz, our D150 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
Ensures you can count on emergency power when it is needed
World's best product support network ensures spare parts are readily available for maintenance and service needs
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 150 ekW 150 ekW |
| Minimum Rating | 150 ekW 150 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | U.S. EPA Cert., Tier 3 U.S. EPA Cert., Tier 3 |
| Voltage | 208 to 600 Volts 208 to 600 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C7.1 I-6, 4-Cycle Diesel C7.1 I-6, 4-Cycle Diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5.31 in 135 mm |
| Displacement | 428 in³ 7.01 l |
| Compression Ratio | 16.7:1 16.7:1 |
| Aspiration | Turbocharged, Air to Air Aftercooled Turbocharged, Air to Air Aftercooled |
| Fuel System | Electronic, Common Rail Electronic, Common Rail |
| Governor Type | ADEM™A4 ADEM™A4 |
| Length - Maximum | 103.7 in 2634 mm |
| Width - Maximum | 51.2 in 1300 mm |
| Height - Maximum | 52.2 in 1402 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 3443 lb 1562 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreD150 GC Open Set
D150 GC Open Set
D150 GC Open Set
D150 GC Open Set
Enclosure
Enclosure