Overview
1500 kVA Diesel Generator Set
Producing reliable power at 1500 kVA, 50 Hz, our DE1500 GC diesel generator set is made to meet your standby application requirements. The design comply with ISO 8528-5 transient response load requirements.
Key Specs
Producing reliable power at 1500 kVA, 50 Hz, our DE1500 GC diesel generator set is made to meet your standby application requirements. The design comply with ISO 8528-5 transient response load requirements.
Provides full power even on hottest days of the year
Maintains voltage and frequency during transient events
Displaying 1-6 of 7
| Minimum Rating | 1500 kVA 1500 kVA |
| Maximum Rating | 1500 kVA 1500 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Low Fuel Consumption Low Fuel Consumption |
| Voltage | 400 - 415 Volts 400 - 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C32B TA, V-12, 4-Stroke Water-Cooled Diesel C32B TA, V-12, 4-Stroke Water-Cooled Diesel |
| Bore | 5.71 in 145 mm |
| Stroke | 6.38 in 162 mm |
| Displacement | 1958.86 in³ 32.1 l |
| Compression Ratio | 14.0:1 14.0:1 |
| Aspiration | TA TA |
| Fuel System | EUI EUI |
| Governor Type | Adem™A4 Adem™A4 |
| Length - Minimum | 164.3 in 4175 mm |
| Length - Maximum | 164.3 in 4175 mm |
| Width - Minimum | 82.3 in 2090.5 mm |
| Width - Maximum | 82.3 in 2090.5 mm |
| Height - Minimum | 89.3 in 2268 mm |
| Height - Maximum | 89.3 in 2268 mm |
| Dry Weight - Genset (minimum) | 16393 lb 7436 kg |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 16393 lb 7436 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More