Overview
29.6 ekW Diesel Generator Set
Producing reliable power of 29.6 ekW at 60 Hz, our D30 diesel generator sets are designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements. All D30 generator sets are EPA TIER 4I emissions compliant.
Key Specs
Producing reliable power of 29.6 ekW at 60 Hz, our D30 diesel generator sets are designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements. All D30 generator sets are EPA TIER 4I emissions compliant.
Cat Connect option ensures your generator set is always ready to start and performing as expected
Displaying 1-6 of 6
| Standby Rating | 29.6 ekW 29.6 ekW |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Emissions/Fuel Strategy | US EPA TIER 4I (EPA 40 CFR Part 1039 Interim Tier 4) US EPA TIER 4I (EPA 40 CFR Part 1039 Interim Tier 4) |
| Voltage | 480/277, 240/120, 208/120, 600/346, 240/120 VAC 480/277, 240/120, 208/120, 600/346, 240/120 VAC |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | Cat® C2.2, In-line 4, 4-cycle diesel Cat® C2.2, In-line 4, 4-cycle diesel |
| Bore | 3.3 in 84 mm |
| Stroke | 3.9 in 100 mm |
| Compression Ratio | 23.3:1 23.3:1 |
| Aspiration | Turbocharged air to air charge cooling Turbocharged air to air charge cooling |
| Fuel System | Electronically actuated Mechanical Cassette type Electronically actuated Mechanical Cassette type |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 88.6 in 2250 mm |
| Width - Maximum | 41.3 in 1050 mm |
| Height - Maximum | 57.9 in 1470 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 2052 lb 930 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More