Overview
600 kW Diesel Generator Set
Producing reliable power 600 kW at 60 Hz, our DE600S GC generator set powerd by C15 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power 600 kW at 60 Hz, our DE600S GC generator set powerd by C15 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Cat Connect option ensures your generator set is always ready to start and perform as expected
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 600 ekW 600 ekW |
| Minimum Rating | 600 ekW 600 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 RPM 1800 RPM |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C15 In-line 6, 4-cycle diesel C15 In-line 6, 4-cycle diesel |
| Bore | 5.4 in 137 mm |
| Stroke | 6.8 in 171 mm |
| Displacement | 928 in³ 15.2 l |
| Compression Ratio | 16.1:1 16.1:1 |
| Aspiration | Turbocharged Air-to-Air Aftercooled Turbocharged Air-to-Air Aftercooled |
| Fuel System | EUI EUI |
| Governor Type | Adem™A4 Adem™A4 |
| Length - Maximum | 131 in 3328 mm |
| Width - Maximum | 60.6 in 1540 mm |
| Height - Maximum | 86.1 in 2187 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 8364 lb 3794 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE600S GC
DE600S GC
DE600S GC
DE600S GC
DE600S GC Enclosure
DE600S GC Enclosure