Overview
80 ekW Diesel Generator Set
Producing reliable power of 80 ekW at 60 Hz, our DE88 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 80 ekW at 60 Hz, our DE88 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
Enclosure designed to be waterproof for reliability and durability
GCCP auto mains control panel provides access to historical alarms and operating indicators
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 80 ekW 80 ekW |
| Minimum Rating | 80 ekW 80 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C4.4, In-line 4, 4-cycle diesel C4.4, In-line 4, 4-cycle diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 268.5 in 4.4 l |
| Compression Ratio | 17.25:1 17.25:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 89.6 in 2275 mm |
| Width - Maximum | 43.3 in 1099 mm |
| Height - Maximum | 57.7 in 1465 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 1245 lb 2745 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More