Overview
810 - 900 kVA Diesel Generator Set
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Power Solutions engineered to deliver unmatched flexibility, expandability, reliability, and cost-effectiveness.
Key Specs
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Power Solutions engineered to deliver unmatched flexibility, expandability, reliability, and cost-effectiveness.
Can handle large loads without affecting operations
Provides precise control over entire range of loads
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 900 kVA 900 kVA |
| Minimum Rating | 810 kVA 810 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Low Fuel Consumption Low Fuel Consumption |
| Voltage | 380 to 415 Volts 380 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | 3412C TA, V-12, 4-Stroke Water-Cooled Diesel 3412C TA, V-12, 4-Stroke Water-Cooled Diesel |
| Bore | 5.4 in 137.2 mm |
| Stroke | 6 in 152.4 mm |
| Displacement | 1648.86 in³ 27.02 l |
| Compression Ratio | 13:01 13:01 |
| Aspiration | Turbocharged, Air to Air Aftercooled Turbocharged, Air to Air Aftercooled |
| Fuel System | Pump and Lines Pump and Lines |
| Governor Type | ADEM™ A5 ADEM™ A5 |
| Length - Maximum | 162.4 in 4125 mm |
| Width - Minimum | 75 in 1906 mm |
| Width - Maximum | 78.3 in 1989 mm |
| Height - Maximum | 75 in 1906 mm |
| Dry Weight - Genset (minimum) | 12039 lb 5461 kg |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 13030 lb 5910 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More