Overview
55 kVA Diesel Generator Set
Producing 55 kVA of reliable power at 50 Hz, our DE55 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing 55 kVA of reliable power at 50 Hz, our DE55 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
World's best product support network ensures spare parts are readily available for maintenance and service needs
Smart timer switch/control for battery charger & coolant heater reduces use of grid power
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 55 kVA 55 kVA |
| Minimum Rating | 55 kVA 55 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 380 to 415 Volts 380 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | Cat® C3.3, In-line 3, 4-cycle diesel Cat® C3.3, In-line 3, 4-cycle diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 201.4 in³ 3.3 l |
| Compression Ratio | 17.25:1 17.25:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 76.6 in 1945 mm |
| Width - Maximum | 34.3 in 870 mm |
| Height - Maximum | 48.7 in 1238 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 2114 lb 959 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More