Overview
50 ekW Diesel Generator Set
Producing reliable power of 50 ekW at 60 Hz, our DE55 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 50 ekW at 60 Hz, our DE55 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
GCCP auto mains control panel provides access to historical alarms and operating indicators
World's best product support network ensures spare parts are readily available for maintenance and service needs
Displaying 1-6 of 8
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Maximum Rating | 50 ekW 50 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Minimum Rating | 50 ekW 50 ekW |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | Cat® C3.3, In-line 3, 4-cycle diesel Cat® C3.3, In-line 3, 4-cycle diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 201.4 in³ 3.3 l |
| Compression Ratio | 17.25:1 17.25:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 76.6 in 1945 mm |
| Width - Maximum | 34.3 in 870 mm |
| Height - Maximum | 48.7 in 1238 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 2114 lb 959 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More