Overview
330 kVA Diesel Generator Set
Producing reliable power of 330 kVA at 50 Hz, our DE330E0 diesel generator set designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 330 kVA at 50 Hz, our DE330E0 diesel generator set designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Cat Connect option ensures your generator set is always ready to start and perform as expected
Longer run times between fuel fills; reduced operating costs
Displaying 1-6 of 9
| Maximum Rating | 330 kVA 330 kVA |
| Minimum Rating | 300 kVA 300 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non-Certified Non-Certified |
| Voltage | 200 to 400 Volts 200 to 400 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | C9 ATAAC, I-6, 4-Stroke Water-Cooled Diesel C9 ATAAC, I-6, 4-Stroke Water-Cooled Diesel |
| Bore | 4.41 in 112 mm |
| Stroke | 5.87 in 149 mm |
| Displacement | 537.01 in³ 8.8 l |
| Compression Ratio | 16.1:1 16.1:1 |
| Aspiration | Air to Air Aftercooled Air to Air Aftercooled |
| Fuel System | Hydraulic electronic unit injection Hydraulic electronic unit injection |
| Governor Type | Adem™A4 Adem™A4 |
| Length - Maximum | 157 in 3988 mm |
| Width - Maximum | 47.5 in 1207 mm |
| Height - Maximum | 73.5 in 1867 mm |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreC9 Open Generating Set Rear Right
C9 Open Generating Set Rear Left
C9 Open Generating Set Front Right
C9 Open Generating Set Front Left
Enclosure
Enclosure