Overview
591 - 800 ekW Diesel Generator Set
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Power Solutions engineered to deliver unmatched flexibility, expandability, reliability, and cost-effectiveness.
Key Specs
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Power Solutions engineered to deliver unmatched flexibility, expandability, reliability, and cost-effectiveness.
Can handle large loads without affecting operations
Provides precise control over entire range of loads
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 800 ekW 800 ekW |
| Minimum Rating | 635 ekW 635 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Low Fuel Consumption Low Fuel Consumption |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | 3412C TA, V-12, 4-Stroke Water-Cooled Diesel 3412C TA, V-12, 4-Stroke Water-Cooled Diesel |
| Bore | 5.4 in 137.2 mm |
| Stroke | 6 in 152.4 mm |
| Displacement | 1648.86 in³ 27.02 l |
| Compression Ratio | 13:00:01 13:00:01 |
| Aspiration | TA TA |
| Fuel System | Pump and Lines Pump and Lines |
| Governor Type | ADEM™ A5 ADEM™ A5 |
| Length - Maximum | 162.4 in 4125 mm |
| Width - Maximum | 78.3 in 1989 mm |
| Height - Maximum | 75 in 1906 mm |
| Dry Weight - Genset (minimum) | 5761 lb 12700 kg |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 13275 lb 6021 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More3412C Diesel Generator Sets
3412C Diesel Generator Set
3412C Diesel Generator Set
3412C Diesel Generator Set