Overview
605 kVA Diesel Generator Set
Producing reliable power 605 kVA at 50 Hz, our DE605 GC generator set powerd by C15 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power 605 kVA at 50 Hz, our DE605 GC generator set powerd by C15 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Designed to match engine and alternator performance
Cat Connect option ensures your generator set is always ready to start and performing as expected
Longer run times between fuel fills; reduced operating costs
Displaying 1-6 of 7
| Maximum Rating | 605 kVA 605 kVA |
| Minimum Rating | 605 kVA 605 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 380 to 415 Volts 380 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C15 In-line 6, 4-cycle diesel C15 In-line 6, 4-cycle diesel |
| Bore | 5.4 in 137 mm |
| Stroke | 6.8 in 171 mm |
| Displacement | 928 in³ 15.2 l |
| Compression Ratio | 16.1:1 16.1:1 |
| Aspiration | Turbocharged Air-to-Air Aftercooled Turbocharged Air-to-Air Aftercooled |
| Fuel System | EUI EUI |
| Governor Type | Adem™A4 Adem™A4 |
| Length - Maximum | 131 in 3328 mm |
| Width - Maximum | 60.6 in 1540 mm |
| Height - Maximum | 86.1 in 2187 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 8120 lb 3683 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE605 GC
DE605 GC
DE605 GC
DE605 GC
DE605 GC Enclosure
DE605 GC Enclosure