Overview
110 kVA Diesel Generator Set
Producing 110 kVA of reliable power at 50 Hz, our DE110 GC diesel generator set is designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing 110 kVA of reliable power at 50 Hz, our DE110 GC diesel generator set is designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Enclosure designed to be waterproof for reliability and durability
Ensures you can count on emergency power when it is needed
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 110 kVA 110 kVA |
| Minimum Rating | 110 kVA 110 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 380 to 415 Volts 380 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C4.4, In-line 4, 4-cycle diesel C4.4, In-line 4, 4-cycle diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 268.5 in 4.4 l |
| Compression Ratio | 18.23:1 18.23:1 |
| Aspiration | Turbocharged Air To Air Charge Cooled Turbocharged Air To Air Charge Cooled |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 108.1 in 2745 mm |
| Width - Maximum | 39.3 in 999 mm |
| Height - Maximum | 58.1 in 1476 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 1330 lb 2932 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More