Overview
525-750 kW Natural Gas Generator
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Fast Response generator sets engineered to deliver unmatched performance, reliability, and cost-effectiveness.
Key Specs
Caterpillar is leading the power generation marketplace with Fast Response generator sets engineered to deliver unmatched performance, reliability, and cost-effectiveness.
Leading edge EPA Certification For Non-Emergency, UL2200, UL1446, and more
Complies with industry leading specifications such as NFPA 110 Level 1 Type 10
Able to pick up the loads for the entire site in the event of an emergency.
Displaying 1-6 of 8
| Gas Standby Rating | 750 ekW @ 0.8pf 750 ekW @ 0.8pf |
| Fuel Type | Natural Gas, Hydrogen Blend (up to 5%) Natural Gas, Hydrogen Blend (up to 5%) |
| Emissions/Fuel Strategy | U.S. EPA Certified for Non-Emergency Stationary Genset U.S. EPA Certified for Non-Emergency Stationary Genset |
| RPM | 1800 rpm 1800 rpm |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Displacement | 3173 in³ 52 l |
| Engine Model | G3512 G3512 |
| Displacement | 3173 in³ 52 l |
| Aspiration | TA TA |
| Bore | 6.7 in 170 mm |
| Stroke | 7.5 in 190 mm |
| Governor Type | ADEM A4 ADEM A4 |
| Length | 205.7 in 5224 mm |
| Width | 90 in 2286 mm |
| Height | 99.4 in 2525 mm |
| Weight | 27500 lb 12500 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreG3512 Gas Generator Set
G3512 Gas Generator Set
G3512 Gas Generator Set
G3512 Gas Generator Set
Cat ECS Control Panels