Overview
DE125AE0 | 110 kVA Diesel Generator Set
Caterpillar generator sets provides reliable energy solutions for every business, every need. Cat generators can be installed as the prime power source or standby service.
Key Specs
Caterpillar generator sets provides reliable energy solutions for every business, every need. Cat generators can be installed as the prime power source or standby service.
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 110 kVA 110 kVA |
| Minimum Rating | 100 kVA 100 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non-Certified Emissions Non-Certified Emissions |
| Voltage | 220 to 380 Volts 220 to 380 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | Cat® C4.4 Cat® C4.4 |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 268.5 in³ 4.4 l |
| Compression Ratio | 18.23:1 18.23:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Direct Injection Direct Injection |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Length - Maximum | 78 in 1980 mm |
| Width - Maximum | 35 in 890 mm |
| Height - Maximum | 54.2 in 1376 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 2348 lb 1065 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE125AE0
DE125AE0
DE125AE0
DE125AE0
Enclosure
Enclosure
Enclosure
Enclosure