Overview
DE100AE0 | 80 ekW Diesel Generator Set
Caterpillar generator sets provides reliable energy solutions for every business, every need. Cat generators can be installed as the prime power source or standby service.
Key Specs
Caterpillar generator sets provides reliable energy solutions for every business, every need. Cat generators can be installed as the prime power source or standby service.
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 80 ekW 80 ekW |
| Minimum Rating | 72 ekW 72 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non-Certified Emissions Non-Certified Emissions |
| Voltage | 220 to 380 Volts 220 to 380 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | Cat® C4.4 Cat® C4.4 |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 268.5 in³ 4.4 l |
| Compression Ratio | 17.25:1 17.25:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Direct Injection Direct Injection |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 73.6 in 1870 mm |
| Width - Maximum | 33.1 in 840 mm |
| Height - Maximum | 52.5 in 1333 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 2247 lb 1019 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE100AE0
DE100AE0
DE100AE0
DE100AE0
Enclosure
Enclosure
Enclosure
Enclosure