Overview
DE220E0 | 220 kVA Diesel Generator Set
Producing reliable power 220 kVA at 50 Hz, our DE220E0 generator set powerd by C7.1 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power 220 kVA at 50 Hz, our DE220E0 generator set powerd by C7.1 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Displaying 1-6 of 8
| Minimum Rating | 200 kVA 200 kVA |
| Maximum Rating | 220 kVA 220 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 415 Volts 220 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | Cat® C7.1 Cat® C7.1 |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5.3 in 135 mm |
| Displacement | 427.8 in³ 7 l |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |
| Aspiration | Turbocharged, Air to Air Aftercooled Turbocharged, Air to Air Aftercooled |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Length - Maximum | 98.4 in 2500 mm |
| Width - Maximum | 52 in 1320 mm |
| Height - Maximum | 64 in 1626 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 3816 lb 1731 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE220E0 Open Rear Right
DE220E0 Open Rear Left
DE220E0 Open Front Right
DE220E0 Open Front Left
Enclosure
Enclosure