Overview
165 kVA Diesel Generator Set
Producing reliable power of 165 kVA at 50 Hz, our DE165 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 165 kVA at 50 Hz, our DE165 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
Ensures you can count on emergency power when it is needed
Enclosure designed to be waterproof for reliability and durability
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 163.9 kVA 163.9 kVA |
| Minimum Rating | 163.9 kVA 163.9 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 380 to 415 Volts 380 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C7.1 I-6, 4-Cycle Diesel C7.1 I-6, 4-Cycle Diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5.3 in 135 mm |
| Displacement | 427.8 in³ 7 l |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |
| Aspiration | Turbocharged Air To Air Charge Cooled Turbocharged Air To Air Charge Cooled |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 130.9 in 3325 mm |
| Width - Maximum | 44.6 in 1134 mm |
| Height - Maximum | 65.6 in 1666 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 1834 lb 4043 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More