Overview
45 ekW Diesel Generator Set
Producing reliable power of 45 ekW at 60 Hz, our DE50 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 45 ekW at 60 Hz, our DE50 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
GCCP auto mains control panel provides alarm and operating indicator history
Emergency power you can count on when it is needed
Requires less space for installation; leaves more room for your on-going operations
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 45 ekW 45 ekW |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Minimum Rating | 45 ekW 45 ekW |
| Engine Model | Cat® C3.3, In-line 3, 4-cycle diesel Cat® C3.3, In-line 3, 4-cycle diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 201.4 in³ 3.3 l |
| Compression Ratio | 17.25:1 17.25:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 89.7 in 2278 mm |
| Width - Maximum | 35.4 in 900 mm |
| Height - Maximum | 52 in 1322 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 1031 lb 2273 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More