Overview
450 kW Diesel Generator Set
Producing reliable power 450 ekW at 60 Hz, our DE450S GC generator set powerd by C13 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power 450 ekW at 60 Hz, our DE450S GC generator set powerd by C13 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Cat Connect option ensures your generator set is always ready to start and perform as expected
Longer run times between fuel fills; reduced operating costs
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 450 ekW 450 ekW |
| Minimum Rating | 450 ekW 450 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 RPM 1800 RPM |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C13 In-line 6, 4-cycle diesel C13 In-line 6, 4-cycle diesel |
| Bore | 5.1 in 130 mm |
| Stroke | 6.2 in 157 mm |
| Displacement | 763 in³ 12.5 l |
| Compression Ratio | 15.8:1 15.8:1 |
| Aspiration | Turbocharged Air-to-Air Aftercooled Turbocharged Air-to-Air Aftercooled |
| Fuel System | EUI EUI |
| Governor Type | Adem™A4 Adem™A4 |
| Length - Maximum | 122 in 3100 mm |
| Width - Maximum | 52.7 in 1338 mm |
| Height - Maximum | 85.4 in 2168 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 6446 lb 2924 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE450S GC
DE450S GC
DE450S GC
DE450S GC
DE450S GC Enclosure
DE450S GC Enclosure