Overview
100 ekW Diesel Generator Set
Producing reliable power of 100 ekW at 60 Hz, our DE110 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power of 100 ekW at 60 Hz, our DE110 GC diesel generator set is designed to meet ISO 8528-5 transient response requirements.
GCCP auto mains control panel provides access to historical alarms and operating indicators
Smart timer switch/control for battery charger & coolant heater options reduces use of grid power
Enclosure designed to be waterproof for reliability and durability
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 100 ekW 100 ekW |
| Minimum Rating | 100 ekW 100 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 480 Volts 220 to 480 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby Standby |
| Engine Model | C4.4, In-line 4, 4-cycle diesel C4.4, In-line 4, 4-cycle diesel |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 268.5 in 4.4 l |
| Compression Ratio | 18.23:1 18.23:1 |
| Aspiration | Turbocharged Air To Air Charge Cooled Turbocharged Air To Air Charge Cooled |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 108.1 in 2745 mm |
| Width - Maximum | 39.3 in 999 mm |
| Height - Maximum | 58.1 in 1476 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 2932 lb 1330 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn More