Overview
DE65E0 | 65 kVA Diesel Generator Set
Producing reliable power 65 kVA at 60 Hz, our DE65E0 generator set powerd by C3.3 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Key Specs
Producing reliable power 65 kVA at 60 Hz, our DE65E0 generator set powerd by C3.3 diesel engine designed to ISO 8528-5 transient response requirements.
Displaying 1-6 of 8
| Minimum Rating | 60 kVA 60 kVA |
| Maximum Rating | 65 kVA 65 kVA |
| Emissions/Fuel Strategy | Non Regulated Non Regulated |
| Voltage | 220 to 415 Volts 220 to 415 Volts |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 rpm 1500 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | Cat® C3.3 Cat® C3.3 |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5 in 127 mm |
| Displacement | 201.4 in³ 3.3 l |
| Compression Ratio | 17.25:1 17.25:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Inline Inline |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 75.8 in 1925 mm |
| Width - Maximum | 44.1 in 1120 mm |
| Height - Maximum | 53.6 in 1361 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 1926 lb 874 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsExperience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE65E0 Open Rear Right
Enclosure
DE65E0 Open Front Right
DE65E0 Open Front Left
Enclosure
DE65E0 Open Rear Left