Overview
DE218AE0 | 174 ekW Diesel Generator Set
Caterpillar generator sets provides reliable energy solutions for every business, every need. Cat generators can be installed as the prime power source or standby service.
Key Specs
Caterpillar generator sets provides reliable energy solutions for every business, every need. Cat generators can be installed as the prime power source or standby service.
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Rating | 174 ekW 174 ekW |
| Minimum Rating | 157 ekW 157 ekW |
| Emissions/Fuel Strategy | Non-Certified Emissions Non-Certified Emissions |
| Voltage | 220 to 380 Volts 220 to 380 Volts |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm 1800 rpm |
| Duty Cycle | Standby, Prime Standby, Prime |
| Engine Model | Cat® C7.1 Cat® C7.1 |
| Bore | 4.1 in 105 mm |
| Stroke | 5.3 in 135 mm |
| Displacement | 427.8 in³ 7 l |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |
| Aspiration | Turbocharged Turbocharged |
| Fuel System | Direct Injection Direct Injection |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Length - Maximum | 98.8 in 2510 mm |
| Width - Maximum | 1010 mm 39.8 in |
| Height - Maximum | 64.6 in 1640 mm |
| Dry Weight - Genset (maximum) | 3446 lb 1563 kg |
Experience hassle-free ownership and predictable expenses with flexible Customer Value Agreements, which include Long-Term Service Agreements.
Learn MoreObserve and manage your fleet from anywhere with Cat RAM, and benefit from real-time monitoring by expert advisors with Condition Monitoring.
Learn MoreRetain genset value with maintenance, upgrade kits, and repair options that extend lifecycles, optimise performance, and help you control costs.
Learn MoreShop for genuine and Cat Reman parts online, with access to price, inventory, and 24/7 expert support.
Learn MoreDE218AE0
DE218AE0
DE218AE0
DE218AE0
Enclosure
Enclosure
Enclosure
Enclosure