Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Key Specs
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 69 hp 51.2 kW |
| Engine Model | Cat® C2.8 Turbo Cat® C2.8 Turbo |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 69 hp 51.2 kW |
| Gross Power - ISO 14396 | 74.3 hp 55.4 kW |
| Bore | 3.5 in 90 mm |
| Stroke | 4.3 in 110 mm |
| Displacement | 171 in³ 2.8 l |
| Note | Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emissions standards. Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emissions standards. |
| Note (1) | Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. |
| Note (2) | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. |
| Operating Weight | 18659 lb 8462 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 16707 lb 7577 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 18659 lb 8462 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Dig Depth | 185 in 4687 mm |
| Vertical Wall | 162 in 4110 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 266 in 6766 mm |
| Maximum Reach | 272 in 6900 mm |
| Maximum Dig Height | 307 in 7809 mm |
| Maximum Dump Clearance | 223 in 5672 mm |
| Boom In Reach | 89 in 2250 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 56 in 1425 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 51 in 1290 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 100 in 2540 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 121 in 3080 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Swing Bearing - Height | 30 in 756 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113 in 2880 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 5800 mm (228 in)*** 5800 mm (228 in)*** |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 5665 mm (223 in)*** 5665 mm (223 in)*** |
| Track Belt/Shoe Width | 18 in 450 mm |
| O/A Track Width | 91 in 2300 mm |
| Ground Clearance | 14 in 350 mm |
| Stick Length | 87 in 2208 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Dig Depth | 163 in 4145 mm |
| Vertical Wall | 142 in 3600 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 246 in 6246 mm |
| Maximum Reach | 252 in 6391 mm |
| Maximum Dig Height | 291 in 7392 mm |
| Maximum Dump Clearance | 207 in 5255 mm |
| Boom In Reach | 66 in 1681 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 56 in 1425 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 51 in 1290 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 97 in 2466 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 105 in 2671 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Swing Bearing - Height | 30 in 756 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113 in 2880 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 228 in 5780 mm |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 222 in 5645 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 18 in 450 mm |
| O/A Track Width | 91 in 2300 mm |
| Ground Clearance | 14 in 350 mm |
| Stick Length | 66 in 1665 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments Standard Stick offers only one pin position. |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Counterweight | 551 lb 250 kg |
| Long Stick | 187 lb 85 kg |
| Steel Tracks with Pads | 662 lb 300 kg |
| Travel Speed - High | 3 mile/h 4.9 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.8 mile/h 3 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 6587 lb 29.3 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 15962 lb 71 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4.8 psi 33.2 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 5.4 psi 37.9 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Engine Oil | 2.3 gal (US) 8.8 l |
| Fuel Tank | 38 gal (US) 145 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Hydraulic System | 29 gal (US) 110 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 44 gpm 167 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 4134 psi 285 bar |
| Operating Pressure - Travel | 4134 psi 285 bar |
| Operating Pressure - Swing | 3626 psi 250 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Flow at Pump | 35 gpm 131 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Flow at Pump | 9 gpm 33 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 9285 lb 41.3 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 8250 lb 36.7 kN |
| Digging Force - Bucket | 13241 lb 58.9 kN |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Machine Swing Speed | 10 r/min 10 r/min |
| Width - Standard | 90.6 in 2300 mm |
| Width - Wide | 96.5 in 2450 mm |
| Height | 17 in 431 mm |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 99 dB(A) 99 dB(A) |
| Note | European Union Directive "2000/14/EC" European Union Directive "2000/14/EC" |
| Recyclability | 96% 96% |
308 CR (Fixed Boom) Mini Hydraulic Excavator
308 CR (Fixed Boom) Mini Hydraulic Excavator
308 CR (Fixed Boom) Mini Hydraulic Excavator