Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 305 CR Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Checking Price
Key Specs
The Cat® 305 CR Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with extended service intervals, lower repair costs and easy service access
in lifting, digging and multi-function capability
Displaying 1-6 of 8
| Net Power | 45 hp 33.6 kW |
| Engine Model | C1.7 Turbo C1.7 Turbo |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 45 hp 33.6 kW |
| Gross Power - 2,400 rpm - SAE J1995:2014 | 48.4 hp 36.1 kW |
| Bore | 3.3 in 84 mm |
| Stroke | 3.9 in 100 mm |
| Displacement | 101 in³ 1.662 l |
| Emissions | The Cat® C1.7 engine meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. The Cat® C1.7 engine meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. |
| Note | Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. |
| Note (2) | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. |
| Operating Weight | 12688 lb 5754 kg |
| Minimum Operating Weight with Canopy* | 11016 lb 4996 kg |
| Maximum Operating Weight with Canopy** | 12469 lb 5655 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 11234 lb 5095 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 12688 lb 5754 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, straight blade, no bucket and no extra counterweight. *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, straight blade, no bucket and no extra counterweight. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with pads, operator, full fuel tank, long stick, straight blade, extra counterweight and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with pads, operator, full fuel tank, long stick, straight blade, extra counterweight and no bucket. |
| Dig Depth | 144.5 in 3670 mm |
| Vertical Wall | 100.8 in 2560 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 229.7 in 5835 mm |
| Maximum Reach | 235.8 in 5990 mm |
| Maximum Dig Height | 210.8 in 5355 mm |
| Maximum Dump Clearance | 151.4 in 3845 mm |
| Boom In Reach | 101.6 in 2580 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 43.1 in 1095 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 47.2 in 1200 mm |
| Maximum Blade Height | 15.2 in 385 mm |
| Maximum Blade Depth | 23.4 in 595 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 74.6 in 1895 mm |
| O/A Shipping Height | 100.4 in 2550 mm |
| Swing Bearing - Height | 24.4 in 619 mm |
| O/A Undercarriage Length | 101.6 in 2580 mm |
| Overall Shipping Length* | 210.2 in 5340 mm |
| Boom Swing - Right | 34.1 ° 865 mm |
| Boom Swing - Left | 615 mm 24.2 ° |
| Track Belt/Shoe Width | 15.7 in 400 mm |
| Track Width | 78 in 1980 mm |
| Ground Clearance | 13.2 in 335 mm |
| Stick Length | 63 in 1601 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Counterweight | 534 lb 242 kg |
| Long Stick | 75 lb 34 kg |
| Steel Tracks with Pads | 827 lb 375 kg |
| Angle Blade | 225 lb 102 kg |
| Travel Speed - High | 3.1 mile/h 5 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.7 mile/h 2.8 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 5553 lbf 24.7 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 11353 lbf 50.5 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4 psi 27.3 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 4.7 psi 32.2 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 2.9 gal (US) 11 l |
| Engine Oil | 1.6 gal (US) 6 l |
| Fuel Tank | 17 gal (US) 63 l |
| Hydraulic Tank | 16 gal (US) 60 l |
| Hydraulic System | 20 gal (US) 75 l |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 35 gpm 133 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 3843 psi 265 bar |
| Operating Pressure - Travel | 3843 psi 265 bar |
| Operating Pressure - Swing | 2901 psi 200 bar |
| Auxiliary Circuit - Primary - Flow | 21 gpm 80 L/min |
| Auxiliary Circuit - Primary - Pressure | 3843 psi 265 bar |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Flow | 7 gpm 28 L/min |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure | 3843 psi 265 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 6362 lbf 28.3 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 5665 lbf 25.2 kN |
| Digging Force - Bucket | 11061 lbf 49.2 kN |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Machine Swing Speed | 9 r/min 9 r/min |
| Boom Swing - Left | 72 Degrees 72 Degrees |
| Boom Swing - Right | 50 Degrees 50 Degrees |
| Straight Blade Width | 78 in 1980 mm |
| Straight Blade Height | 15.4 in 390 mm |
| Angle Blade Width | 78 in 1980 mm |
| Angle Blade Height | 15.7 in 400 mm |
| Angle Blade - Left | 25 degrees 25 degrees |
| Angle Blade - Right | 25 degrees 25 degrees |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 Level I ISO 10262:1998 Level I |
| Dig Depth | 134.6 in 3420 mm |
| Vertical Wall | 91.9 in 2335 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 220.1 in 5590 mm |
| Maximum Reach | 226.6 in 5755 mm |
| Maximum Dig Height | 205.3 in 5215 mm |
| Maximum Dump Clearance | 145.7 in 3700 mm |
| Boom In Reach | 101.2 in 2570 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 43.1 in 1095 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 47.2 in 1200 mm |
| Maximum Blade Height | 15.2 in 385 mm |
| Maximum Blade Depth | 23.4 in 595 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 71.7 in 1820 mm |
| O/A Shipping Height | 100.4 in 2550 mm |
| Swing Bearing - Height | 24.4 in 619 mm |
| O/A Undercarriage Length | 101.6 in 2580 mm |
| Overall Shipping Length* | 208.9 in 5305 mm |
| Boom Swing - Right | 34.1 ° 865 mm |
| Boom Swing - Left | 24.2 ° 615 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 15.7 in 400 mm |
| Track Width | 78 in 1980 mm |
| Ground Clearance | 13.2 in 335 mm |
| Stick Length | 53.2 in 1351 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 76 dB(A) 76 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 97 dB(A) 97 dB(A) |
| Note | *The declared dynamic operator sound pressure levels per ISO 6396:2008. The measurements were conducted with the cab doors and windows closed. **The labeled sound power level for the CE marked configurations when measured according to the test procedure and conditions specified in 2000/14/EC. *The declared dynamic operator sound pressure levels per ISO 6396:2008. The measurements were conducted with the cab doors and windows closed. **The labeled sound power level for the CE marked configurations when measured according to the test procedure and conditions specified in 2000/14/EC. |
| Recyclability | 96% 96% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More305 CR Mini Hydraulic Excavator
305 CR Mini Hydraulic Excavator
305 CR Mini Hydraulic Excavator
305 CR Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Right View
Bottom View
Introducing the Next Generation Cat 304 and 305 CR Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 304 and 305 CR Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Comparing the Next Generation Cat 304 and 305 CR Mini Excavators to the E2 Series
Advanced Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Cat 305 CR Mini Excavator Customer Story - Precision Contractors (Utah, United States)
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.