Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 310 Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Key Specs
The Cat® 310 Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 69 hp 51.2 kW |
| Net Power - 2,200 rpm - ISO 9249:2007, 80/1269/EEC | 69 hp 51.2 kW |
| Bore | 3.5 in 90 mm |
| Gross Power - SAE J1995:2014 | 74.3 hp 55.4 kW |
| Note | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is equipped with air cleaner, exhaust system and fan. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is equipped with air cleaner, exhaust system and fan. |
| Stroke | 4.3 in 110 mm |
| Engine Model - U.S. EPA Tier 4 Final/EU Stage V | Cat® C2.8 Turbo Cat® C2.8 Turbo |
| Displacement | 171 in³ 2.8 l |
| Note 1 | Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. |
| Operating Weight | 23002 lb 10432 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 22859 lb 10367 kg |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, (500 kg/1,103 lb) counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, (500 kg/1,103 lb) counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 21026 lb 9536 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on steel tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. *Minimum Weight is based on steel tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Dig Depth | 205.2 in 5211 mm |
| Height | 17 in 431 mm |
| Width - Standard | 97.2 in 2470 mm |
| Width - Wide | 103.9 in 2640 mm |
| Counterweight | 551 lb 250 kg |
| Extra Counterweight | 1103 lb 500 kg |
| Steel Tracks with Pads | 728 lb 330 kg |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 19064 lb 84.8 kN |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 5.8 psi 40.2 kPa |
| Travel Speed - Low | 1.6 mile/h 2.6 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 7419 lb 33 kN |
| Travel Speed - High | 2.9 mile/h 4.7 km/h |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 5.4 psi 37.2 kPa |
| Hydraulic System | 37 gal (US) 140 l |
| Engine Oil | 2.3 gal (US) 8.8 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Fuel Tank | 38 gal (US) 145 l |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 62 gpm 233 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Operating Pressure - Swing | 3336 psi 230 bar |
| Operating Pressure - Equipment | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Flow at Pump | 35 gpm 131 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Flow at Pump | 9 gpm 33 L/min |
| Operating Pressure - Travel | 4134 psi 285 bar |
| Digging Force - Bucket | 17459 lb 77.7 kN |
| Digging Force - Stick | 11060 lb 49.2 kN |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Machine Swing Speed | 10 r/min 10 r/min |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 99 dB(A) 99 dB(A) |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Note | European Union Directive "2000/14/EC" European Union Directive "2000/14/EC" |
| Height - Boom Working - With Tools** | 106.3 in 2700 mm |
| Maximum Reach | 303 in 7695 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| Maximum Blade Depth | 18.8 in 478 mm |
| O/A Track Width | 97.2 in 2470 mm |
| Swing Bearing - Height | 28.9 in 735 mm |
| Boom In Reach | 83.3 in 2116 mm |
| Maximum Dump Clearance | 229.5 in 5829 mm |
| Maximum Blade Height | 16.6 in 421 mm |
| Note (1) | *Boom Height when stick is pinned in transport position (if available) with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position (if available) with no attachments. |
| O/A Undercarriage Length | 126 in 3200 mm |
| Maximum Dig Height | 313.8 in 7970 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 70.9 in 1800 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 274.9 in 6983 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 100.4 in 2550 mm |
| Tail Swing - Standard Counterweight | 76.1 in 1933 mm |
| Note (2) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 269.7 in 6850 mm |
| Vertical Wall | 172.6 in 4385 mm |
| Stick Length | 98.4 in 2500 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 298 in 7570 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Dig Depth | 205.2 in 5211 mm |
| Ground Clearance - Frame | 14 in 356 mm |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains 1 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes. The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains 1 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes. |
| Recyclability | 96% 96% |
310 Mini Hydraulic Excavator
310 Mini Hydraulic Excavator
310 Mini Hydraulic Excavator
310 Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Introducing the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Stick Steer on the Cat Next Generation Mini Excavators
Cat 310 Mini Excavator Customer Story � Partners Excavating (Virginia, USA)
Daily Maintenance and Inspection on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Safety Features on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators