Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 304 Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Checking Price
Key Specs
The Cat® 304 Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with extended service intervals, lower repair costs and easy service access
in lifting, digging and multi-function capability
Displaying 1-6 of 8
| Operating Weight | 9867 lb 4475 kg |
| Minimum Operating Weight with Canopy* | 8655 lb 3925 kg |
| Maximum Operating Weight with Canopy** | 9647 lb 4375 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 8875 lb 4025 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 9867 lb 4475 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, straight blade, no bucket and no extra counterweight. *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, straight blade, no bucket and no extra counterweight. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, full fuel tank, long stick, straight blade, extra counterweight and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, full fuel tank, long stick, straight blade, extra counterweight and no bucket. |
| Dig Depth | 138.2 in 3510 mm |
| Vertical Wall | 99.8 in 2535 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 214.4 in 5445 mm |
| Maximum Reach | 219.3 in 5570 mm |
| Maximum Dig Height | 201.8 in 5125 mm |
| Maximum Dump Clearance | 147.2 in 3740 mm |
| Boom In Reach | 92.1 in 2340 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 47.4 in 1205 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 51.2 in 1300 mm |
| Maximum Blade Height | 16.5 in 420 mm |
| Maximum Blade Depth | 18.7 in 475 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 75.2 in 1910 mm |
| O/A Shipping Height | 100 in 2540 mm |
| Swing Bearing - Height | 21.9 in 557 mm |
| O/A Undercarriage Length | 87 in 2210 mm |
| Overall Shipping Length* | 194.9 in 4950 mm |
| Boom Swing - Right | 28.7 in 730 mm |
| Boom Swing - Left | 20.9 in 530 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 13.8 in 350 mm |
| Track Width | 66.9 in 1700 mm |
| Ground Clearance | 12 in 305 mm |
| Stick Length | 66.7 in 1695 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Counterweight | 496 lb 225 kg |
| Long Stick | 66 lb 30 kg |
| Steel Tracks | 430 lb 195 kg |
| Angle Blade | 243 lb 110 kg |
| Dig Depth | 126.4 in 3210 mm |
| Vertical Wall | 94.3 in 2395 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 204.7 in 5200 mm |
| Maximum Reach | 209.8 in 5330 mm |
| Maximum Dig Height | 198.4 in 5040 mm |
| Maximum Dump Clearance | 143.5 in 3645 mm |
| Boom In Reach | 88.8 in 2255 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 47.4 in 1205 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 51.2 in 1300 mm |
| Maximum Blade Height | 16.5 in 420 mm |
| Maximum Blade Depth | 18.7 in 475 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 63.8 in 1620 mm |
| O/A Shipping Height | 100 in 2540 mm |
| Swing Bearing - Height | 21.9 in 557 mm |
| O/A Undercarriage Length | 87 in 2210 mm |
| Overall Shipping Length* | 194.9 in 4950 mm |
| Boom Swing - Right | 28.7 in 730 mm |
| Boom Swing - Left | 20.9 in 530 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 13.8 in 350 mm |
| Track Width | 66.9 in 1700 mm |
| Ground Clearance | 12 in 305 mm |
| Stick Length | 54.9 in 1395 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Travel Speed - High | 3.2 mile/h 5.2 km/h |
| Travel Speed - Low | 2.2 mile/h 3.5 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 4271 lbf 19 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 7329 lbf 32.6 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4.2 psi 28.7 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 4.9 psi 33.8 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 2.9 gal (US) 11 l |
| Engine Oil | 1.6 gal (US) 6 l |
| Fuel Tank | 17 gal (US) 63 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 52 l |
| Hydraulic System | 17 gal (US) 65 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 25 gpm 96 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 3553 psi 245 bar |
| Operating Pressure - Travel | 3553 psi 245 bar |
| Operating Pressure - Swing | 2611 psi 180 bar |
| Auxiliary Circuit - Primary - Flow | 21 gpm 65 L/min |
| Auxiliary Circuit - Primary - Pressure | 3553 psi 245 bar |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Flow | 7 gpm 28 L/min |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure | 3553 psi 245 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 4721 lbf 21 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 4316 lbf 19.2 kN |
| Digging Force - Bucket | 8588 lbf 38.2 kN |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Machine Swing Speed | 9 r/min 9 r/min |
| Boom Swing - Left | 78 Degrees 78 Degrees |
| Boom Swing - Right | 50 Degrees 50 Degrees |
| Straight Blade Width | 66.9 in 1700 mm |
| Straight Blade Height | 14.2 in 360 mm |
| Angle Blade Width | 66.9 in 1700 mm |
| Angle Blade Height | 14.2 in 360 mm |
| Angle Blade - Left | 25 Degrees 25 Degrees |
| Angle Blade - Right | 25 Degrees 25 Degrees |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 76 dB(A) 76 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 97 dB(A) 97 dB(A) |
| Note | European Union Directive “2000/14/EC” European Union Directive “2000/14/EC” |
| Recyclability | 96% 96% |
| Net Power | 45 hp 33.6 kW |
| Engine Model | C1.7 Turbo C1.7 Turbo |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 45 hp 33.6 kW |
| Gross Power - ISO 14396 | 48.4 hp 36.1 kW |
| Bore | 3.3 in 84 mm |
| Stroke | 3.9 in 100 mm |
| Displacement | 101 in³ 1.662 l |
| Emissions | Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. |
| Note | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at rated speed and rated power when the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system, and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at rated speed and rated power when the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system, and alternator with a minimum alternator load. |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More304 Mini Hydraulic Excavator
304 Mini Hydraulic Excavator
304 Mini Hydraulic Excavator
304 Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Right View
Bottom View
Introducing the Next Generation Cat 304 and 305 CR Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 304 and 305 CR Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Comparing the Next Generation Cat 304 and 305 CR Mini Excavators to the E2 Series
Advanced Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Cat 304 Mini Excavator Customer Story - Hilcon LLC (North Carolina, United States)
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.