Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 302.7 CR Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Checking Price
Key Specs
The Cat® 302.7 CR Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with more common parts, lower repair costs and tilt up cab
with programmable operator settings and faster cyle times
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 23.6 hp 17.6 kW |
| Engine Model | C1.1 Turbo C1.1 Turbo |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 23.6 hp 17.6 kW |
| Gross Power - ISO 14396 | 24.7 hp 18.4 kW |
| Bore | 3 in 77 mm |
| Stroke | 3.2 in 81 mm |
| Displacement | 69 in³ 1.1 l |
| Emissions | Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. |
| Note (1) | Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time to manufacturer. Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time to manufacturer. |
| Note (2) | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. |
| Operating Weight | 6725 lb 3050 kg |
| Minimum Operating Weight with Canopy* | 5645 lb 2560 kg |
| Maximum Operating Weight with Canopy** | 6450 lb 2925 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 5909 lb 2680 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 6725 lb 3050 kg |
| EU: CE Plate Weight with Canopy*** | 5942 lb 2695 kg |
| EU: CE Plate Weight with Cab*** | 6174 lb 2800 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, blade, no bucket and no extra counterweight. *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, blade, no bucket and no extra counterweight. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, full fuel tank, long stick, blade, no bucket and extra counterweight. **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, full fuel tank, long stick, blade, no bucket and extra counterweight. |
| Note (3) | ***CE Plate Weight is based on the most common EU configuration. Includes 75 kg (165 lb) operator, (100 kg/221 lb) counterweight, full fuel tank and excludes bucket. ***CE Plate Weight is based on the most common EU configuration. Includes 75 kg (165 lb) operator, (100 kg/221 lb) counterweight, full fuel tank and excludes bucket. |
| Dig Depth | 106.7 in 2710 mm |
| Vertical Wall | 80.7 in 2050 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 185.4 in 4710 mm |
| Maximum Reach | 190.9 in 4850 mm |
| Maximum Dig Height | 172.8 in 4390 mm |
| Maximum Dump Clearance | 120.9 in 3070 mm |
| Boom In Reach | 68.1 in 1730 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 30.5 in 775 mm |
| Tail Swing - with Light Counterweight | 33.3 in 845 mm |
| Tail Swing - with Extra Counterweight | 35 in 890 mm |
| Maximum Blade Height | 15.6 in 395 mm |
| Maximum Blade Depth | 20.3 in 515 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 65 in 1650 mm |
| O/A Shipping Height | 97.6 in 2480 mm |
| Swing Bearing - Height | 22 in 560 mm |
| O/A Undercarriage Length | 79.1 in 2010 mm |
| Overall Shipping Length* | 168.5 in 4280 mm |
| Boom Swing - Right | 32.7 in 830 mm |
| Boom Swing - Left | 23.8 in 605 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 11.8 in 300 mm |
| Track Width | 61.8 in 1570 mm |
| Ground Clearance | 12.2 in 310 mm |
| Stick Length | 49.6 in 1260 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Travel Speed - High | 2.8 mile/h 4.5 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.6 mile/h 2.6 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 3507 lbf 15.6 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 6025 lbf 26.8 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 3.5 psi 24.2 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 4.2 psi 29 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 1.1 gal (US) 4 l |
| Engine Oil | 1.1 gal (US) 4 l |
| Fuel Tank | 11.9 gal (US) 45 l |
| Hydraulic Tank | 4.8 gal (US) 18 l |
| Hydraulic System | 9.2 gal (US) 35 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 26 gpm 100 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 3553 psi 245 bar |
| Operating Pressure - Travel | 3553 psi 245 bar |
| Operating Pressure - Swing | 2553 psi 176 bar |
| Auxiliary Circuit - Primary - Flow | 17 gpm 65 L/min |
| Auxiliary Circuit - Primary - Pressure | 3553 psi 245 bar |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Flow | 7 gpm 25 L/min |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure | 3553 psi 245 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 3102 lbf 13.8 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 2765 lbf 12.3 kN |
| Digging Force - Bucket | 5238 lbf 23.3 kN |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Machine Swing Speed | 9 r/min 9 r/min |
| Boom Swing - Left | 75 Degrees 75 Degrees |
| Boom Swing - Right | 50 Degrees 50 Degrees |
| Width | 61.8 in 1570 mm |
| Height | 12.6 in 320 mm |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Tip Over Protective Structure (TOPS) | ISO 12117:1997 ISO 12117:1997 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Dig Depth | 98.8 in 2510 mm |
| Vertical Wall | 73.6 in 1870 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 177.6 in 4510 mm |
| Maximum Reach | 183.5 in 4660 mm |
| Maximum Dig Height | 168.1 in 4270 mm |
| Maximum Dump Clearance | 116.1 in 2950 mm |
| Boom In Reach | 67.3 in 1710 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 30.5 in 775 mm |
| Tail Swing - with Light Counterweight | 33.3 in 845 mm |
| Tail Swing with Extra Counterweight | 35 in 890 mm |
| Maximum Blade Height | 15.6 in 395 mm |
| Maximum Blade Depth | 20.3 in 515 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 61.4 in 1560 mm |
| O/A Shipping Height | 97.6 in 2480 mm |
| Swing Bearing - Height | 22 in 560 mm |
| O/A Undercarriage Length | 79.1 in 2010 mm |
| Overall Shipping Length* | 166.9 in 4240 mm |
| Boom Swing - Right | 32.7 in 830 mm |
| Boom Swing - Left | 23.8 in 605 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 11.8 in 300 mm |
| Track Width | 61.8 in 1570 mm |
| Ground Clearance | 12.2 in 310 mm |
| Stick Length | 41.7 in 1060 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 78 dB(A) 78 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 94 dB(A) 94 dB(A) |
| Note | European Union Directive “2000/14/EC” European Union Directive “2000/14/EC” |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Recyclability | 95% 95% |
| Cab | 276 lb 125 kg |
| Counterweight (light) | 221 lb 100 kg |
| Counterweight (extra) | 551 lb 250 kg |
| Long Stick | 33 lb 15 kg |
| Steel Tracks | 221 lb 100 kg |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More302.7 CR Mini Hydraulic Excavator
302.7 CR Mini Hydraulic Excavator
302.7 CR Mini Hydraulic Excavator
302.7 CR Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Right View
302.7 CR Mini Hydraulic Excavator
Introducing the Next Generation Cat 302.7 CR, 303 CR and 303.5 CR Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 302.7 CR, 303 CR and 303.5 CR Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
How to Select the Correct 3 Ton Cat Next Generation Mini Excavator
Retractable Undercarriage on the Cat Mini Excavator
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.