Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 307.5 Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Checking Price
Key Specs
The Cat® 307.5 Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 54.8 hp 40.9 kW |
| Engine Model | Cat C2.4 Turbo Cat C2.4 Turbo |
| Displacement | 148 in³ 2.43 l |
| Gross Power - SAE J1995:2014 | 57.9 hp 43.2 kW |
| Bore | 3.4 in 87 mm |
| Stroke | 4 in 102.4 mm |
| Rated Net Power - 2,400 rpm - U.S. EPA Tier 4 Final/EU Stage V - ISO 9249/EEC 80/1269 | 54.8 hp 40.9 kW |
| Operating Weight | 17905 lb 8120 kg |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 17905 lb 8120 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 16549 lb 7505 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on steel tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. *Minimum Weight is based on steel tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. |
| Dig Depth | 182.8 in 4642 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| Maximum Dump Clearance | 225.1 in 5717 mm |
| O/A Undercarriage Length | 108.7 in 2760 mm |
| O/A Track Width | 86.6 in 2200 mm |
| Vertical Wall | 161.9 in 4113 mm |
| Width over Upper House | 88.6 in 2250 mm |
| Boom In Reach | 88.6 in 2250 mm |
| Stick Length | 86.9 in 2208 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 76 in 1930 mm |
| Maximum Reach | 267.9 in 6805 mm |
| Ground Clearance | 14.6 in 370 mm |
| Swing Bearing - Height | 29.7 in 756 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 70.9 in 1800 mm |
| Maximum Dig Height | 305.7 in 7765 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 262.6 in 6670 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools | 100.4 in 2550 mm |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 240.9 in 6120 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 246.1 in 6250 mm |
| Note (1) | Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Height - Boom Working - With Tools | 124 in 3150 mm |
| Note (2) | Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. |
| Height | 17 in 431 mm |
| Width | 90 in 2280 mm |
| Long Stick | 181 lb 82 kg |
| Counterweight | 552 lb 250 kg |
| Steel Tracks with Pads | 628 lb 285 kg |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 14035 lb 62.4 kN |
| Maximum Traction Force - High Speed | 5856 lb 26.1 kN |
| Travel Speed - High | 3.1 mile/h 5 km/h |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 5.5 psi 37.7 kPa |
| Travel Speed - Low | 1.9 mile/h 3.1 km/h |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 5.1 psi 34.8 kPa |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Hydraulic System | 29 gal (US) 110 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Fuel Tank | 38 gal (US) 145 l |
| Engine Oil | 2.5 gal (US) 9.5 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Operating Pressure - Swing | 3626 psi 250 bar |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 44 gpm 167 L/min |
| Digging Force - Stick - Standard | 8504 lb 37.8 kN |
| Operating Pressure - Travel | 4134 psi 285 bar |
| Operating Pressure - Equipment | 4134 psi 285 bar |
| Digging Force - Stick - Long | 7579 lb 33.7 kN |
| Digging Force - Bucket | 12272 lb 54.6 kN |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Flow at Pump | 9 gpm 33 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Flow at Pump | 35 gpm 131 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Machine Swing Speed | 10 r/min 10 r/min |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Tip Over Protective Structure (TOPS) | ISO 12117:1997 ISO 12117:1997 |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 98 dB(A) 98 dB(A) |
| Note | European Union Directive “2000/14/EC” European Union Directive “2000/14/EC” |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains .90 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.287 metric tonnes. The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains .90 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.287 metric tonnes. |
| Tail Swing with Counterweight | 76 in 1930 mm |
| Vertical Wall | 141.6 in 3597 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 70.9 in 1800 mm |
| Stick Length | 65.6 in 1665 mm |
| Boom In Reach | 66.2 in 1681 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| Ground Clearance | 14.6 in 370 mm |
| O/A Track Width | 86.6 in 2200 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 242.1 in 6151 mm |
| O/A Undercarriage Length | 108.7 in 2760 mm |
| Width over Upper House | 88.6 in 2250 mm |
| Maximum Reach | 247.9 in 6297 mm |
| Swing Bearing - Height | 29.7 in 756 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Dig Depth | 161.4 in 4100 mm |
| Maximum Dump Clearance | 208.6 in 5300 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Maximum Dig Height | 289.3 in 7348 mm |
| Height - Boom Working - With Tools | 107.5 in 2730 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 245.3 in 6230 mm |
| Note (2) | Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 240.2 in 6100 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools | 101.2 in 2570 mm |
| Note (1) | Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Recyclability | 96% 96% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn MoreCat Command is an advanced remote control system that takes operators off the machine and away from potential dangers when working with hazardous materials or in unsafe conditions. The system's deep integration with machine systems ensures smooth and precise control for optimal efficiency and productivity.
Learn MoreCat Grade with 2D helps excavator operators work up to 35% more efficiently in a wide variety of applications. Delivering real-time guidance for accurate vertical and horizontal control, Grade with 2D helps to ensure that cuts and fills are made to exact specifications – without under or overcutting.
Learn MoreGrade with 3D adds GNSS technology and RTK positioning guidance to simplify the grading process of complex designs often found on large infrastructure and commercial projects.
Learn More307.5 Mini Hydraulic Excavator
307.5 Mini Hydraulic Excavator
307.5 Mini Hydraulic Excavator
307.5 Mini Hydraulic Excavator
307.5 Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
307.5 Mini Hydraulic Excavator
Introducing the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Stick Steer on the Cat Next Generation Mini Excavators
Daily Maintenance and Inspection on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Safety Features on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.