Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Key Specs
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 10
| Net Power | 69 hp 51.2 kW |
| Engine Model | Cat® C2.8 Turbo Cat® C2.8 Turbo |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 69 hp 51.2 kW |
| Gross Power - ISO 14396 | 74.3 hp 55.4 kW |
| Bore | 3.5 in 90 mm |
| Stroke | 4.3 in 110 mm |
| Displacement | 171 in³ 2.8 l |
| Note | Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emissions standards. Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emissions standards. |
| Note (1) | Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. |
| Note (2) | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. |
| Operating Weight | 20771 lb 9420 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 18754 lb 8505 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 20771 lb 9420 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, (500 kg/1,103 lb) counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, (500 kg/1,103 lb) counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Dig Depth | 182.8 in 4643 mm |
| Vertical Wall | 134 in 3404 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 293.7 in 7460 mm |
| Maximum Reach | 300.7 in 7637 mm |
| Maximum Dig Height | 277.1 in 7039 mm |
| Maximum Dump Clearance | 199.7 in 5072 mm |
| Boom In Reach | 126.6 in 3215 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 62.4 in 1585 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 57.1 in 1450 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 89 in 2260 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 120.1 in 3050 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Swing Bearing - Height | 29.7 in 756 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113.4 in 2880 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 6872 mm (270.6 in)*** 6872 mm (270.6 in)*** |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 6872 mm (270.6 in)*** 6872 mm (270.6 in)*** |
| Boom Swing - Right | 36.8 in 935 mm |
| Boom Swing - Left | 23.8 in 604 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| O/A Track Width | 90.6 in 2300 mm |
| Ground Clearance | 13.8 in 350 mm |
| Stick Length | 92.8 in 2358 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Dig Depth | 161.7 in 4108 mm |
| Vertical Wall | 117.8 in 2991 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 273.6 in 6949 mm |
| Maximum Reach | 281.1 in 7141 mm |
| Maximum Dig Height | 265.2 in 6736 mm |
| Maximum Dump Clearance | 187.4 in 4760 mm |
| Boom In Reach | 120.4 in 3059 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 62.4 in 1585 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 57.1 in 1450 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 95.7 in 2430 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 104.7 in 2660 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Swing Bearing - Height | 29.7 in 756 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113.4 in 2880 mm |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 264 in 6706 mm |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 258.8 in 6574 mm |
| Boom Swing - Right | 36.8 in 935 mm |
| Boom Swing - Left | 23.8 in 604 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| O/A Track Width | 90.6 in 2300 mm |
| Ground Clearance | 13.8 in 350 mm |
| Stick Length | 71.7 in 1820 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Counterweight | 551 lb 250 kg |
| Counterweight (extra) | 1103 lb 500 kg |
| Long Stick | 146 lb 66 kg |
| Steel Tracks with Pads | 752 lb 341 kg |
| Angle Blade | 490 lb 222 kg |
| Travel Speed - High | 3.2 mile/h 5.1 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.9 mile/h 3.1 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 6250 lb 27.8 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 15175 lb 67.5 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 5.4 psi 37.2 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 6 psi 41.2 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Engine Oil | 2.3 gal (US) 8.8 l |
| Fuel Tank | 39 gal (US) 147 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Hydraulic System | 29 gal (US) 110 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 44 gpm 167 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 4134 psi 285 bar |
| Operating Pressure - Travel | 4134 psi 285 bar |
| Operating Pressure - Swing | 3626 psi 250 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Flow at Pump | 35 gpm 131 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Flow at Pump | 9 gpm 33 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 9509 lb 42.3 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 8032 lb 35.7 kN |
| Digging Force - Bucket | 13946 lb 62 kN |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Machine Swing Speed | 10.6 r/min 10.6 r/min |
| Boom Swing - Left | 60 degrees 60 degrees |
| Boom Swing - Right | 50 degrees 50 degrees |
| Width - Standard | 90.6 in 2300 mm |
| Width - Wide | 96.5 in 2450 mm |
| Height | 17 in 431 mm |
| Angle Blade Width | 90.6 in 2300 mm |
| Angle Blade Height | 17.5 in 441 mm |
| Angle Blade - Left | 25 degrees 25 degrees |
| Angle Blade - Right | 25 degrees 25 degrees |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 99 dB(A) 99 dB(A) |
| Note | European Union Directive "2000/14/EC" European Union Directive "2000/14/EC" |
| Recyclability | 96% 96% |
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Introducing the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Stick Steer on the Cat Next Generation Mini Excavators
Cat 308 CR Mini Excavator Customer Story � Savage Excavation (Colorado, USA)
Cat 308 CR Mini Excavator Customer Story � JA Langton (United Kingdom)
Daily Maintenance and Inspection on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Safety Features on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators