Overview
Cat® Augers are used to drill holes for footings, fencing, sign posts, trees and shrubs in construction, agricultural and landscaping applications.
Key Specs
Cat® Augers are used to drill holes for footings, fencing, sign posts, trees and shrubs in construction, agricultural and landscaping applications.
Displaying 1-6 of 6
| Drive Shaft Torque at Maximum Pressure | 5034.6 lb/ft 6826 N·m |
| Drive Method | Gerotor Motor - Double Planetary Reduction Gerotor Motor - Double Planetary Reduction |
| Mounting Bracket Design | 8 Ton Mini Excavator Pin On 8 Ton Mini Excavator Pin On |
| Required Hydraulics | High Flow XPS High Flow XPS |
| Optimal Hydraulic Flow | 95-130 L/min (25-34 gpm) 95-130 L/min (25-34 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 207-290 bar (3002-4206 psi) 207-290 bar (3002-4206 psi) |
| Overall Width - With Bracket | 13.9 in 354 mm |
| Overall Length - With Bracket | 17.5 in 445 mm |
| Overall Height | 36.1 in 916 mm |
| Housing Diameter | 11 in 280 mm |
| Swing Range (fore/aft) | 60 degrees 60 degrees |
| Swing Range (L/R) | 76 degrees 76 degrees |
| Weight | 324.1 lb 147 kg |
| Motor Displacement | 2.67 in³ 44 cm³ |
| Bit Speed at Maximum Flow | 81 rpm 81 rpm |
| Hex Output Shaft Size | 2 in 51 mm |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Auger at Work on a 908M Compact Wheel Loader
Cat® Auger at Work on a 277D Multi Terrain Loader
Cat® Auger Attachment at Work
Cat® Auger Attachment Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments