Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 303 CR Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Checking Price
Key Specs
The Cat® 303 CR Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with more common parts, lower repair costs and tilt up cab
with programmable operator settings and faster cyle times
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 23.6 hp 17.6 kW |
| Engine Model | C1.1 Turbo C1.1 Turbo |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 23.6 hp 17.6 kW |
| Net Power - ISO 9249 | 24.7 hp 18.4 kW |
| Bore | 3 in 77 mm |
| Stroke | 3.2 in 81 mm |
| Displacement | 69 in³ 1.1 l |
| Emissions | Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. |
| Note | Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. Advertised power is tested per the specified standard in effect at the time of manufacture. |
| Note (1) | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at the rated speed of 2,400 rpm and the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system and alternator with a minimum alternator load. |
| Operating Weight | 7817 lb 3545 kg |
| Minimum Operating Weight with Canopy* | 6670 lb 3025 kg |
| Maximum Operating Weight with Canopy** | 7552 lb 3425 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 6924 lb 3140 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 7817 lb 3545 kg |
| EU: CE Plate Weight with Canopy*** | 6791 lb 3080 kg |
| EU: CE Plate Weight with Cab*** | 7012 lb 3180 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on fixed rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, blade, no bucket and extra counterweight. *Minimum Weight is based on fixed rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, blade, no bucket and extra counterweight. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, full fuel tank, long stick, blade, no bucket and extra counterweight. **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, full fuel tank, long stick, blade, no bucket and extra counterweight. |
| Note (3) | ***CE Plate Weight is based on the most common EU configuration. Includes 75 kg (165 lb) operator and full fuel tank and excludes bucket. ***CE Plate Weight is based on the most common EU configuration. Includes 75 kg (165 lb) operator and full fuel tank and excludes bucket. |
| Dig Depth | 116.1 in 2950 mm |
| Vertical Wall | 81.5 in 2070 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 201.2 in 5110 mm |
| Maximum Reach | 206.3 in 5240 mm |
| Maximum Dig Height | 183.1 in 4650 mm |
| Maximum Dump Clearance | 130.3 in 3310 mm |
| Boom In Reach | 74.2 in 1910 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 30.5 in 775 mm |
| Tail Swing - with Extra Counterweight | 35 in 890 mm |
| Maximum Blade Depth | 21.1 in 535 mm |
| Maximum Blade Height | 15.2 in 385 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 75.6 in 1920 mm |
| O/A Shipping Height | 97.6 in 2480 mm |
| Swing Bearing - Height | 22.4 in 570 mm |
| O/A Undercarriage Length | 81.5 in 2070 mm |
| Overall Shipping Length* | 179.5 in 4560 mm |
| Boom Swing - Right | 34.3 in 870 mm |
| Boom Swing - Left | 25.2 in 640 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 11.8 in 300 mm |
| Track Width | 61 in 1550 mm |
| Stick Length | 61.4 in 1560 mm |
| Minimum Ground Clearance Below Undercarriage | 12.2 in 310 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Cab | 254 lb 115 kg |
| Counterweight | 221 lb 100 kg |
| Extra Counterweight | 551 lb 250 kg |
| Long Stick | 55 lb 25 kg |
| Steel Tracks | 276 lb 125 kg |
| Travel Speed - High | 2.8 mile/h 4.5 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.6 mile/h 2.6 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 3305 lbf 14.7 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 7059 lbf 31.4 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4 psi 27.6 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 4.7 psi 32.3 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 1.1 gal (US) 4 l |
| Engine Oil | 1.1 gal (US) 4 l |
| Fuel Tank | 11.9 gal (US) 45 l |
| Hydraulic Tank | 4.8 gal (US) 18 l |
| Hydraulic System | 9.2 gal (US) 35 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 26 gpm 100 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 3553 psi 245 bar |
| Operating Pressure - Travel | 3553 psi 245 bar |
| Operating Pressure - Swing | 2553 psi 176 bar |
| Auxiliary Circuit - Primary - Flow | 17 gpm 65 L/min |
| Auxiliary Circuit - Primary - Pressure | 3553 psi 245 bar |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Flow | 7 gpm 25 L/min |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure | 3553 psi 245 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 3732 lbf 16.6 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 3327 lbf 14.8 kN |
| Digging Force - Bucket | 6385 lbf 28.4 kN |
| Note | * Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. * Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Machine Swing Speed | 9 r/min 9 r/min |
| Boom Swing - Left | 75 ° 75 ° |
| Boom Swing - Right | 50 ° 50 ° |
| Width | 61 in 1550 mm |
| Height | 13.8 in 350 mm |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Tip Over Protective Structure (TOPS) | ISO 12117:1997 ISO 12117:1997 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Dig Depth | 104.3 in 2650 mm |
| Vertical Wall | 71.7 in 1820 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 190.2 in 4830 mm |
| Maximum Reach | 196.1 in 4980 mm |
| Maximum Dig Height | 177.6 in 4510 mm |
| Maximum Dump Clearance | 124.8 in 3170 mm |
| Boom In Reach | 68.9 in 1750 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 30.5 in 775 mm |
| Tail Swing with Extra Counterweight | 35 in 890 mm |
| Maximum Blade Depth | 21.1 in 535 mm |
| Maximum Blade Height | 15.2 in 385 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 63 in 1600 mm |
| O/A Shipping Height | 97.6 in 2480 mm |
| Swing Bearing - Height | 22.4 in 570 mm |
| O/A Undercarriage Length | 81.5 in 2070 mm |
| Overall Shipping Length* | 177.6 in 4510 mm |
| Boom Swing - Right | 34.3 in 870 mm |
| Boom Swing - Left | 25.2 in 640 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 11.8 in 300 mm |
| Track Width | 61 in 1550 mm |
| Minimum Ground Clearance Below Undercarriage | 12.2 in 310 mm |
| Stick Length | 49.6 in 1260 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 78 dB(A) 78 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 94 dB(A) 94 dB(A) |
| Note | European Union Directive “2000/14/EC” European Union Directive “2000/14/EC” |
| Recyclability | 95% 95% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More303 CR Mini Hydraulic Excavator
303 CR Mini Hydraulic Excavator
303 CR Mini Hydraulic Excavator
303 CR Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
303 CR Mini Hydraulic Excavator
Introducing the Next Generation Cat 302.7 CR, 303 CR and 303.5 CR Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 302.7 CR, 303 CR and 303.5 CR Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
How to Select the Correct 3 Ton Cat Next Generation Mini Excavator
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.