Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 306 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Checking Price
Key Specs
The Cat® 306 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 10
| Net Power | 55.9 hp 41.7 kW |
| Gross Power - ISO 14396 | 57.9 hp 43.2 kW |
| Displacement | 148 in³ 2.43 l |
| Bore | 3.4 in 87 mm |
| Stroke | 4 in 102.4 mm |
| Engine Model | Cat C2.4 Turbo Cat C2.4 Turbo |
| Net Power @ 2,200 rpm - U.S. EPA Tier 4 Final/EU Stage V - ISO 9249/EEC 80/1269 | 55.9 hp 41.7 kW |
| Operating Weight | 15766 lb 7150 kg |
| Minimum Operating Weight with Canopy* | 14134 lb 6410 kg |
| Maximum Operating Weight with Canopy** | 15633 lb 7090 kg |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with pads, extra counterweight, operator, full fuel tank, long stick, fixed blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with pads, extra counterweight, operator, full fuel tank, long stick, fixed blade and no bucket. |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 15766 lb 7150 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 14266 lb 6470 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, fixed blade and no bucket. *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, full fuel tank, standard stick, fixed blade and no bucket. |
| Dig Depth | 162 in 4110 mm |
| Maximum Blade Height | 16 in 415 mm |
| O/A Track Width | 78 in 1980 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 16 in 400 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 58 in 1475 mm |
| Vertical Wall | 125 in 3165 mm |
| Boom In Reach | 117 in 2960 mm |
| Maximum Blade Depth | 24 in 600 mm |
| Maximum Dig Height | 241 in 6130 mm |
| Transport Height | 95 in 2410 mm |
| Stick Length | 78 in 1980 mm |
| Ground Clearance | 12 in 306 mm |
| Swing Bearing - Height | 27 in 672 mm |
| Width over Upper House | 77 in 1950 mm |
| O/A Undercarriage Length | 102 in 2580 mm |
| O/A Shipping Length | 234 in 5950 mm |
| Cab Height | 100 in 2545 mm |
| Maximum Reach | 263 in 6685 mm |
| Boom Swing - Left | 29 in 735 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 53 in 1350 mm |
| Boom Swing - Right | 36 in 910 mm |
| Maximum Dump Clearance | 182 in 4610 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 257 in 6535 mm |
| Counterweight | 551 lb 250 kg |
| Long Stick | 97 lb 44 kg |
| Steel Tracks with Pads | 827 lb 375 kg |
| Angle Blade | 225 lb 102 kg |
| XTC Carriage (no tool) | 141 lb 64 kg |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 5.1 psi 35.4 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 5.7 psi 39.1 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Maximum Traction Force - High Speed | 6969 lbf 31 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 12589 lbf 56 kN |
| Travel Speed - High | 3.1 mile/h 5 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.7 mile/h 2.8 km/h |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Hydraulic System | 27.5 gal (US) 104 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Engine Oil | 2.1 gal (US) 8 l |
| Fuel Tank | 34.3 gal (US) 130 l |
| Operating Pressure - Travel | 3553 psi 24500 kPa |
| Auxiliary Circuit - Primary - Flow | 24 gpm 90 L/min |
| Digging Force - Bucket | 11578 lbf 51.5 kN |
| Auxiliary Circuit - Primary - Pressure | 3553 psi 24500 kPa |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Flow | 9 gpm 33 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 3553 psi 24500 kPa |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure | 3553 psi 24500 kPa |
| Digging Force - Stick - Standard | 6632 lbf 29.5 kN |
| Operating Pressure - Swing | 3263 psi 22500 kPa |
| Digging Force - Stick - Long | 5957 lbf 26.5 kN |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 40 gpm 151 L/min |
| Boom Swing - Right | 65 degrees 65 degrees |
| Boom Swing - Left | 60 degrees 60 degrees |
| Machine Swing Speed | 11 r/min 11 r/min |
| Straight Blade Width | 78 in 1980 mm |
| Angle Blade Width | 78 in 1980 mm |
| Straight Blade Height | 15.4 in 390 mm |
| Angle Blade Height | 15.7 in 400 mm |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level II) ISO 10262:1998 (Level II) |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Tip Over Protective Structure (TOPS) | ISO 12117:1997 ISO 12117:1997 |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 99 dB(A) 99 dB(A) |
| Note | European Union Directive “2000/14/EC” European Union Directive “2000/14/EC” |
| Track Belt/Shoe Width | 16 in 400 mm |
| Maximum Reach | 248 in 6295 mm |
| Stick Length | 62 in 1580 mm |
| Vertical Wall | 107 in 2710 mm |
| Swing Bearing - Height | 27 in 672 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 241 in 6130 mm |
| Maximum Blade Height | 16 in 415 mm |
| Ground Clearance | 12 in 306 mm |
| Boom In Reach | 98 in 2485 mm |
| Boom Swing - Right | 36 in 910 mm |
| Transport Height | 69 in 1755 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 58 in 1475 mm |
| Cab Height | 100 in 2545 mm |
| Width over Upper House | 77 in 1950 mm |
| Maximum Dump Clearance | 170 in 4325 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 53 in 1350 mm |
| Boom Swing - Left | 29 in 735 mm |
| O/A Undercarriage Length | 102 in 2580 mm |
| Maximum Dig Height | 230 in 5835 mm |
| Maximum Blade Depth | 24 in 600 mm |
| O/A Track Width | 78 in 1980 mm |
| Dig Depth | 146 in 3710 mm |
| O/A Shipping Length | 235 in 5975 mm |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1287). The system contains 0.9 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.287 metric tonnes. The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1287). The system contains 0.9 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.287 metric tonnes. |
| Recyclability | 96% 96% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn MoreCat Command is an advanced remote control system that takes operators off the machine and away from potential dangers when working with hazardous materials or in unsafe conditions. The system's deep integration with machine systems ensures smooth and precise control for optimal efficiency and productivity.
Learn MoreCat Grade with 2D helps excavator operators work up to 35% more efficiently in a wide variety of applications. Delivering real-time guidance for accurate vertical and horizontal control, Grade with 2D helps to ensure that cuts and fills are made to exact specifications – without under or overcutting.
Learn MoreGrade with 3D adds GNSS technology and RTK positioning guidance to simplify the grading process of complex designs often found on large infrastructure and commercial projects.
Learn More306 CR Mini Hydraulic Excavator
306 CR Mini Hydraulic Excavator
306 CR Mini Hydraulic Excavator
306 CR Mini Hydraulic Excavator
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.