Overview
More Comfort – More Performance – More Versatility
The Cat® 420 Backhoe Loader delivers exceptional performance, increased fuel efficiency, superior hydraulic system, versatility and an updated operator station.
Key Specs
The Cat® 420 Backhoe Loader delivers exceptional performance, increased fuel efficiency, superior hydraulic system, versatility and an updated operator station.
• Operator Display improves user interface
• Effortlessly shift gears with the Powershift Transmission
• SAHR Parking Brake provides peace of mind
• Proportional Thumb Rollers on the joysticks improve Aux Hydraulic Control
• Cat C3.6 provides 10%+ more fuel efficiency
• Up to 15% more Boom Lift Performance
• Standard 4wd gets you out of any sticky situation
IT Loader Coupler
• Change attachments for various applications with a touch of a button
Displaying 1-6 of 9
| Maximum Gross Power – SAE J1995: 2014 | 102 hp (76 kW) / 112 hp (84 kW) 102 hp (76 kW) / 112 hp (84 kW) |
| Engine Model | C3.6 74.5 kW (100 hp) Electronic Turbo Intercooled C3.6 74.5 kW (100 hp) Electronic Turbo Intercooled |
| Emissions | Engine meets Tier 4 Final/Stage V emission standards. Engine meets Tier 4 Final/Stage V emission standards. |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power SAE J1995 | 102 hp 76 kW |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power ISO 14396 | 100 hp 74 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - SAE J1349 | 91 hp 68 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - ISO 9249 | 91 hp 68 kW |
| Net Peak Power Rating @ 1,800 rpm - SAE J1349 | 105 hp 78 kW |
| Net Peak Power Rating - ISO 9249 at 1,800 rpm | 105 hp 78 kW |
| Dimensions - Bore | 3.86 in 98 mm |
| Dimensions - Stroke | 4.72 in 120 mm |
| Displacement | 220 in³ 3.6 l |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm | 48% 48% |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm - SAE J1349 | 322 ft-lb 436 N·m |
| Power Rating Conditions - No De-Rating Required Up To | 10000 ft 3048 m |
| Dig Depth - Standard | 14 ft 4278 mm |
| Operating Weight - Maximum | 24251 lb 11000 kg |
| Operating Weight (estimated) | 17271 lb 7834 kg |
| Operating Weight - Maximum - ROPS Capacity | 24251 lb 11000 kg |
| Cab - ROPS/FOPS | 320 lb 145 kg |
| Power-Shift Transmission | STD STD |
| Ride Control | 33 lb 15 kg |
| Air Conditioning | 99 lb 45 kg |
| All-Wheel Drive | STD STD |
| MP Bucket (0.96 m3/1.25 yd3) - With Fold-Over Forks | 2017 lb 915 kg |
| MP Bucket (0.96 m3/1.25 yd3) - Without Fold-Over Forks | 1642 lb 745 kg |
| Loader QC | 540 lb 245 kg |
| Extendible Stick (excludes ft. counterweight) | 595 lb 270 kg |
| Counterweights, base | 256 lb 115 kg |
| Counterweights, base - Stackable, one | 529 lb 240 kg |
| Counterweights, base - Maximum | 1014 lb 460 kg |
| Note | Machine configuration: standard stick hoe, OROPS canopy, AWD power shift transmission, 0.96 m³ (1.25 yd³) GP loader bucket, 610 mm (24 in) standard duty hoe bucket, 340/80-18 and rear 500/70-24 tires, 240 kg (530 lb) counterweight, 80 kg (176 lb) operator, full fuel tank. Machine configuration: standard stick hoe, OROPS canopy, AWD power shift transmission, 0.96 m³ (1.25 yd³) GP loader bucket, 610 mm (24 in) standard duty hoe bucket, 340/80-18 and rear 500/70-24 tires, 240 kg (530 lb) counterweight, 80 kg (176 lb) operator, full fuel tank. |
| Engine Model | C3.6 82 kW (110 hp) Electronic Turbo Intercooled C3.6 82 kW (110 hp) Electronic Turbo Intercooled |
| Emissions | Engine meets Tier 4 Final/Stage V emission standards. Engine meets Tier 4 Final/Stage V emission standards. |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power SAE J1995 | 112 hp 84 kW |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power ISO 14396 | 110 hp 82 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - SAE J1349 | 101 hp 76 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - ISO 9249 | 101 hp 75 kW |
| Net Peak Power Rating @ 2,200 rpm - SAE J1349 | 110 hp 82 kW |
| Net Peak Power Rating @ 2,200 rpm - ISO 9249 | 109 hp 82 kW |
| Dimensions - Bore | 3.86 in 98 mm |
| Dimensions - Stroke | 4.72 in 120 mm |
| Displacement | 220 in³ 3.6 l |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm | 48% 48% |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm - SAE J1349 | 358 lb/ft 485 N·m |
| Power Rating Conditions - No De-Rating Required Up To | 10000 ft 3048 m |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 2nd | 5.8 mile/h 9.4 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 3rd | 12 mile/h 20 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 4th | 25 mile/h 41 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Reverse - 2nd | 7.7 mile/h 12.4 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward -1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 2nd | 5.8 mile/h 9.4 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 3rd | 8 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 4th | 12 mile/h 20 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 5th | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 6th | 25 mile/h 41 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Reverse - 2nd | 7.7 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 2nd | 5.8 mile/h 9.4 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 3rd | 8 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 4th | 12 mile/h 20 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 5th | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 5th LTC | 18 mile/h 29 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 6th | 25 mile/h 41 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 6th LTC* | 25 mile/h 40 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Reverse - 2nd | 7.7 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27 km/h |
| Note (1) | Travel speeds of two wheel drive backhoe loader at full throttle, when equipped with 500/70-24 rear tires. Travel speeds of two wheel drive backhoe loader at full throttle, when equipped with 500/70-24 rear tires. |
| Note (2) | *Limited by engine speed to 40 km/h (25 mph). *Limited by engine speed to 40 km/h (25 mph). |
| Front Axle, AWD - Static | 26455 lb 12000 kg |
| Front Axle, AWD - Dynamic | 20233 lb 6000 kg |
| Rear Axle - Static | 28660 lb 13000 kg |
| Rear Axle - Dynamic | 15432 lb 7000 kg |
| Type | Closed Center Closed Center |
| Pump Type | Variable-flow, Axial Piston Variable-flow, Axial Piston |
| Pump Capacity at 2,200 rpm | 49.4 gpm 187 L/min |
| System Pressure - Backhoe | 3626 psi 25000 kPa |
| System Pressure - Loader | 3626 psi 25000 kPa |
| Type | Front Wheel Front Wheel |
| Power Steering | Hydrostatic Hydrostatic |
| Cylinder | One Double-Acting One Double-Acting |
| Bore | 2.6 in 65 mm |
| Stroke | 4.2 in 106 mm |
| Rod Diameter | 1.6 in 40 mm |
| Axle Oscillation | 11° 11° |
| Turning Circle - (inner wheel not braked) - Outside Front Wheels | 26.92 ft 8.205 m |
| Turning Circle - (inner wheel not braked) - Outside Widest Loader Bucket | 35.25 ft 10.745 m |
| Cooling System with Air Conditioning | 4.8 gal (US) 18 l |
| Fuel Tank | 42.3 gal (US) 160 l |
| Engine Oil - With Filter | 2.4 gal (US) 9 l |
| Diesel Exhaust Fluid (DEF) | 5 gal (US) 19 l |
| Transmission - Power Shuttle - AWD | 4.8 gal (US) 18 l |
| Transmission - Power Shift - AWD | 5 gal (US) 19 l |
| Rear Axle | 4.2 gal (US) 16 l |
| Rear Axle - Planetaries | 0.4 gal (US) 1.7 l |
| Front Axle (AWD) | 2.9 gal (US) 11 l |
| Front Axle (AWD) - Planetaries | 0.2 gal (US) 0.7 l |
| Hydraulic System | 25.1 gal (US) 95 l |
| Hydraulic Tank | 11.1 gal (US) 42 l |
| Recyclability | 92% 92% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More420 Backhoe Loader
Cat® 420 and 430 Backhoe Loader – Features and Benefits (North America)
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.