Overview
Cat® Pickup Brooms collect dirt and debris from a variety of surfaces.
Key Specs
Displaying 1-6 of 9
| Overall Width | 106.3 in 2700 mm |
| Sweeping Width | 98.4 in 2500 mm |
| Brush Diameter | 27.6 in 700 mm |
| Required Hydraulics | 3rd Valve 3rd Valve |
| Height | 51.2 in 1300 mm |
| Length | 72 in 1830 mm |
| Weight | 1433 lb 650 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 40-150 L/min (11-40 gpm) 40-150 L/min (11-40 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 150-260 bar (2176-3771 psi) 150-260 bar (2176-3771 psi) |
| Motor Displacement | 11.9 in³/rev 195 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 385 RPM 385 RPM |
| Hopper Capacity | 0.9 yd³ 0.66 m³ |
| Voltage | 12V and 24V 12V and 24V |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Requires Hook Group Requires Hook Group |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Angle Broom and Utility Broom for Compact Equipment at Work
Cat® Brooms at Work
Cat® Pickup Broom and Utility Broom Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments