Overview
MORE OF WHAT YOU ASKED FOR
The Cat® 450 Backhoe Loader delivers improved machine performance, a superior hydraulic system, improved operator controls and ergonomics, and overall versatility.
Key Specs
The Cat® 450 Backhoe Loader delivers improved machine performance, a superior hydraulic system, improved operator controls and ergonomics, and overall versatility.
The touchscreen display enables customization of machine controls for greater operator precision.
Excellent lift and breakout forces.
With adjustable auxiliary hydraulic flow and an Integrated Tool Carrier (IT Coupler) for the loader, get the versatility and machine utilization you need.
Displaying 1-6 of 5
| Maximum Gross Power – SAE J1995: 2014 | 145 hp (108 kW) 145 hp (108 kW) |
| Engine Model | C3.6L 106 kW (142 hp) Electronic Turbo Intercooled C3.6L 106 kW (142 hp) Electronic Turbo Intercooled |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power SAE J1995 | 145 hp 108 kW |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power ISO 14396 | 142 hp 106 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - SAE J1349 | 130 hp 97 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - ISO 9249 | 130 hp 97 kW |
| Net Peak Power Rating @ 2,200 rpm - SAE J1349 | 133 hp 99 kW |
| Net Peak Power Rating @ 2,200 rpm - ISO 9249 | 133 hp 99 kW |
| Bore | 3.86 in 98 mm |
| Stroke | 4.7 in 120 mm |
| Displacement | 220 in³ 3.6 l |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm | 30% 30% |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm - SAE J1349 | 404 ft·lbf 546 N·m |
| Power Rating Conditions - No De-Rating Required Up To | 7500 ft 2286 m |
| Note | No derating required up to 2286 m (7,500 ft). No derating required up to 2286 m (7,500 ft). |
| Emissions | Engine meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage IV emission standards. Engine meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage IV emission standards. |
| Dig Depth - Standard | 17 ft 5185 mm |
| Operating Weight - Maximum | 29321 lb 13300 kg |
| Operating Weight - Estimated* | 24324 lb 11033 kg |
| Operating Weight - Maximum - ROPS Capacity | 29321 lb 13300 kg |
| Counterweight | 2147 lb 974 kg |
| Cab, ROPS/FOPS | +243 kg (+536 lb) +243 kg (+536 lb) |
| Loader Bucket - 1.53 m³ (2.0 yd³) GP (Pin-On) | +80 kg (+176 lb) +80 kg (+176 lb) |
| Loader Bucket - 1.34 m³ (1.75 yd³) MP HD (Pin-On) | +214 kg (+472 lb) +214 kg (+472 lb) |
| Loader Bucket - 1.34 m³ (1.75 yd³) MP ED (Pin-On) | +290 kg (+639 lb) +290 kg (+639 lb) |
| Loader Bucket - 1.34 m³ (1.75 yd³) GP (Hook-On) | +150 kg (+331 lb) +150 kg (+331 lb) |
| Loader Bucket - 1.53 m³ (2.0 yd³) GP (Hook-On) | +73 kg (+162 lb) +73 kg (+162 lb) |
| Loader Bucket - 1.34 m³ (1.75 yd³) MP HD (Hook-On) | +85 kg (+187 lb) +85 kg (+187 lb) |
| Loader Bucket - 1.34 m³ (1.75 yd³) MP ED (Hook-On) | +160 kg (+353 lb) +160 kg (+353 lb) |
| Loader Quick Coupler | +250 kg (+551 lb) +250 kg (+551 lb) |
| Backhoe Quick Coupler | +151 kg (+333 lb) +151 kg (+333 lb) |
| Extendible Stick | +338 kg (+745 lb) +338 kg (+745 lb) |
| Note (1) | *Machine equipped with 15-19.5 12 ply front and 21L-24 16 ply rear, AWD, OROPS, 1.34 m³ (1.75 yd³) general purpose bucket with bolt-on cutting edge, standard stick, 610 mm (24"") heavy-duty backhoe bucket. *Machine equipped with 15-19.5 12 ply front and 21L-24 16 ply rear, AWD, OROPS, 1.34 m³ (1.75 yd³) general purpose bucket with bolt-on cutting edge, standard stick, 610 mm (24"") heavy-duty backhoe bucket. |
| Note (2) | GP = General Purpose GP = General Purpose |
| Note (3) | MP = Multi Purpose MP = Multi Purpose |
| Note (4) | HD = Heavy Duty HD = Heavy Duty |
| Note (5) | ED = Extreme Duty ED = Extreme Duty |
| Autoshift Transmission - Forward - 1st | 3.7 mile/h 6 km/h |
| Autoshift Transmission - Forward - 2nd | 6 mile/h 9.6 km/h |
| Autoshift Transmission - Forward - 3rd | 7.8 mile/h 12.5 km/h |
| Autoshift Transmission - Forward - 4th | 12.4 mile/h 19.9 km/h |
| Autoshift Transmission - Forward - 5th | 17 mile/h 27.4 km/h |
| Autoshift Transmission - Forward - 6th | 25.5 mile/h 41.1 km/h |
| Autoshift Transmission - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 6 km/h |
| Autoshift Transmission - Reverse - 2nd | 7.8 mile/h 12.5 km/h |
| Autoshift Transmission - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27.4 km/h |
| Note | Travel speeds of two wheel drive backhoe loader at full throttle, when equipped with 21x24 rear tires. Travel speeds of two wheel drive backhoe loader at full throttle, when equipped with 21x24 rear tires. |
| Front Axle, AWD - Static | 50565 lb 22936 kg |
| Front Axle, AWD - Dynamic | 20225 lb 9174 kg |
| Rear Axle - Static | 47756 lb 21662 kg |
| Rear Axle - Dynamic | 19103 lb 8665 kg |
| Type | Closed Center Closed Center |
| Pump Type | Variable Flow, Axial Piston Variable Flow, Axial Piston |
| Pump Capacity at 2,200 rpm | 58.1 gpm 220 L/min |
| System Pressure - Backhoe | 3800 psi 26200 kPa |
| System Pressure - Loader | 3800 psi 26200 kPa |
| Type | Front Wheel Front Wheel |
| Power Steering | Hydrostatic HMU Hydrostatic HMU |
| Bore | 3.35 in 85 mm |
| Stroke | 9.29 in 236 mm |
| Rod Diameter | 1.65 in 42 mm |
| Axle Oscillation | 11° 11° |
| Turning Circle - AWD (inner wheel not braked) - Outside, Front Wheels | 27.55 ft 8.396 m |
| Turning Circle - AWD (inner wheel not braked) - Outside, Widest Loading Bucket | 37.75 ft 11.5 m |
| Note | AWD cylinder, one (1) double-acting. AWD cylinder, one (1) double-acting. |
| Cooling System with Cab Heater | 6 gal (US) 22.5 l |
| Fuel Tank | 42.3 gal (US) 160 l |
| Engine Oil - With Filter | 2.4 gal (US) 9 l |
| Diesel Exhaust Fluid (DEF) | 5 gal (US) 19 l |
| Transmission (Autoshift) - AWD, Autoshift | 4.8 gal (US) 18 l |
| Rear Axle (Center Housing) | 5 gal (US) 19 l |
| Front Axle (Center Housing) | 2.9 gal (US) 11 l |
| Planetaries | 0.2 gal (US) 0.7 l |
| Hydraulic System (Minimum) | 28.6 gal (US) 108 l |
| Hydraulic Tank (Nominal) | 11.1 gal (US) 42 l |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More450 Backhoe Loader
450 Backhoe Loader
450 Backhoe Loader
Cat® Backhoe Loader 440 and 450 Overview
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.