Overview
More Comfort – More Performance – More Versatility
The Cat® 430 Backhoe Loader delivers exceptional performance, increased fuel efficiency, superior hydraulic system, versatility and an updated operator station.
Key Specs
The Cat® 430 Backhoe Loader delivers exceptional performance, increased fuel efficiency, superior hydraulic system, versatility and an updated operator station.
• Operator Display improves user Interface
• Effortlessly shift gears with the Powershift Transmission
• SAHR Parking Brake provides peace of mind
• Proportional Thumb Rollers on the joysticks Improve Aux Hydraulic Control
• Cat C3.6 provides 10%+ more Fuel Efficiency
• Standard 4wd gets you out of any sticky situation
IT Loader Coupler
• Change attachments for various applications with a touch of a button
- Pallet Forks
- Material Handling Arms
- Snow Pushes
Displaying 1-6 of 8
| Maximum Gross Power – SAE J1995: 2014 | 118 hp (88 kW) 118 hp (88 kW) |
| Engine Model | C3.6 86 kW (115 hp) Electronic Turbo Intercooled C3.6 86 kW (115 hp) Electronic Turbo Intercooled |
| Emissions | Engine meets Tier 4 Final/Stage V emission standards. Engine meets Tier 4 Final/Stage V emission standards. |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power SAE J1995 | 118 hp 88 kW |
| Ratings at 2,200 rpm - Gross Power ISO 14396 | 115 hp 86 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - SAE J1349 | 107 hp 80 kW |
| Net Power Rating at 2,200 rpm - ISO 9249 | 106 hp 79 kW |
| Net Peak Power Rating @ 2,200 rpm - SAE J1349 | 107 hp 80 kW |
| Net Peak Power Rating @ 2,200 rpm - ISO 9249 | 106 hp 79 kW |
| Dimensions - Bore | 3.86 in 98 mm |
| Dimensions - Stroke | 4.72 in 120 mm |
| Displacement | 220 in³ 3.6 l |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm - SAE J1349 | 41% 41% |
| Net Torque Rise - 1,400 rpm - SAE J1349 | 358 ft-lb 486 N·m |
| Power Rating Conditions - No De-Rating Required Up To | 10000 ft 3048 m |
| Dig Depth - Standard | 15.1 ft 4612 mm |
| Operating Weight - Maximum | 24251 lb 11000 kg |
| Operating Weight - Estimated* | 18051 lb 8188 kg |
| Operating Weight - Maximum - ROPS Capacity | 24251 lb 11000 kg |
| Operating Weight (minimum)** | 16590 lb 7525 kg |
| Cab - ROPS/FOPS | 320 lb 145 kg |
| Auto-Shift Transmission | STD STD |
| Ride Control | 33 lb 15 kg |
| Air Conditioning | 99 lb 45 kg |
| All-Wheel Drive | STD STD |
| MP Bucket (0.96 m3/1.25 yd3) - With Fold-Over Forks | 2017 lb 915 kg |
| MP Bucket (0.96 m3/1.25 yd3) - Without Fold-Over Forks | 1642 lb 745 kg |
| Loader QC | 540 lb 245 kg |
| Extendible Stick (excludes ft. counterweight) | 655 lb 297 kg |
| Counterweights, base | 256 lb 115 kg |
| Counterweights, base - Stackable, one | 529 lb 240 kg |
| Counterweights, base - Maximum | 1014 lb 460 kg |
| Note (1) | *Machine configuration: standard stick hoe, OROPS canopy, AWD powershift shift transmission, 0.96 m3 (1.25 yd3) GP (General Purpose) loader bucket, 610 mm (24 in) standard duty hoe bucket, front 340/80-18 and rear 500/70-24 tires, 460 kg (1,014 lb) counterweight, 80 kg (176 lb) operator, full fuel tank. *Machine configuration: standard stick hoe, OROPS canopy, AWD powershift shift transmission, 0.96 m3 (1.25 yd3) GP (General Purpose) loader bucket, 610 mm (24 in) standard duty hoe bucket, front 340/80-18 and rear 500/70-24 tires, 460 kg (1,014 lb) counterweight, 80 kg (176 lb) operator, full fuel tank. |
| Note (2) | **Minimum weight configuration is the same as configuration above, however, excludes counterweight, hoe bucket, and operator. **Minimum weight configuration is the same as configuration above, however, excludes counterweight, hoe bucket, and operator. |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 2nd | 5.9 mile/h 9.5 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 3rd | 12 mile/h 20 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Forward - 4th | 26 mile/h 41 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Reverse - 2nd | 7.7 mile/h 12.4 km/h |
| Power Shift Transmission - Standard - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward -1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 2nd | 5.9 mile/h 9.5 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 3rd | 8 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 4th | 12 mile/h 20 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 5th | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Forward - 6th | 26 mile/h 41 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Reverse - 2nd | 7.7 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission - Optional - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 2nd | 5.9 mile/h 9.5 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 3rd | 8 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 4th | 12 mile/h 20 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 5th | 17 mile/h 27 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 5th LTC | 18 mile/h 29 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 6th | 26 mile/h 41 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Forward - 6th LTC* | 25 mile/h 40 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Reverse - 1st | 3.7 mile/h 5.9 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Reverse - 2nd | 7.7 mile/h 12 km/h |
| Power-Shift Transmission with LTC - Optional - Reverse - 3rd | 17 mile/h 27 km/h |
| Note (1) | *Travel speeds of backhoe loader at full throttle, when equipped with 500/70-24 rear tires. *Travel speeds of backhoe loader at full throttle, when equipped with 500/70-24 rear tires. |
| Note (2) | **Limited by engine speed to 40 km/h (25 mph). **Limited by engine speed to 40 km/h (25 mph). |
| Front Axle, AWD - Static | 26455 lb 12000 kg |
| Front Axle, AWD - Dynamic | 20233 lb 6000 kg |
| Rear Axle - Static | 28660 lb 13000 kg |
| Rear Axle - Dynamic | 15432 lb 7000 kg |
| Type | Closed Center Closed Center |
| Pump Type | Variable-flow, Axial Piston Variable-flow, Axial Piston |
| Pump Capacity at 2,200 rpm | 49.4 gpm 187 L/min |
| System Pressure - Backhoe | 3626 psi 25000 kPa |
| System Pressure - Loader | 3626 psi 25000 kPa |
| Type | Front Wheel Steering Front Wheel Steering |
| Power Steering | Hydrostatic Hydrostatic |
| Cylinder | One Double-Acting One Double-Acting |
| Bore | 2.6 in 65 mm |
| Stroke | 4.2 in 106 mm |
| Rod Diameter | 1.6 in 40 mm |
| Axle Oscillation | 11° 11° |
| Turning Circle - (inner wheel not braked) - Outside Front Wheels | 26.92 ft 8.205 m |
| Turning Circle - (inner wheel not braked) - Outside Widest Loader Bucket | 35.25 ft 10.745 m |
| Cooling System with Air Conditioning | 4.8 gal (US) 18 l |
| Fuel Tank | 42.3 gal (US) 160 l |
| Engine Oil - With Filter | 2.4 gal (US) 9 l |
| Diesel Exhaust Fluid (DEF) | 5 gal (US) 19 l |
| Transmission - Power Shuttle - AWD | 4.8 gal (US) 18 l |
| Transmission - Power Shift - AWD | 5 gal (US) 19 l |
| Rear Axle | 4.2 gal (US) 16 l |
| Rear Axle - Planetaries | 0.4 gal (US) 1.7 l |
| Front Axle (AWD) | 2.9 gal (US) 11 l |
| Front Axle (AWD) - Planetaries | 0.2 gal (US) 0.7 l |
| Hydraulic System | 25.1 gal (US) 95 l |
| Hydraulic Tank | 11.1 gal (US) 42 l |
| Recyclability | 92% 92% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All ModelsWe’re committed to helping you achieve your environmental and business goals.
Learn More430 Backhoe Loader
0:02 / 4:46 Cat® 420 and 430 Backhoe Loader – Features and Benefits (North America)
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.