Overview
Excellent versatility for re-handling, clamping, dozing, grading, leveling and dumping.
Key Specs
Displaying 1-6 of 6
| Width | 96.7 in 2457 mm |
| Height | 41.5 in 1054 mm |
| Weight | 2414.1 lb 1095 kg |
| Length | 42.2 in 1072 mm |
| Capacity | 1.75 yd³ 1.34 m³ |
| Base Edge Thickness | 0.8 in 20 mm |
| Cutting Edge Thickness | 0.7 in 19 mm |
| Jaw Opening | 31 in 787 mm |
| Clam Angle | 83 degrees 83 degrees |
| Interface Type | IT Coupler IT Coupler |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Multi Purpose Buckets at Work
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments