Overview
Cat® Pickup Brooms collect dirt and debris from a variety of surfaces.
Key Specs
Displaying 1-6 of 9
| Overall Width | 94.5 in 2400 mm |
| Sweeping Width | 86.6 in 2200 mm |
| Brush Diameter | 27.6 in 700 mm |
| Required Hydraulics | 3rd Function 3rd Function |
| Height | 51.2 in 1300 mm |
| Length | 72 in 1830 mm |
| Weight | 1278.7 lb 580 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 20-80 L/min (5-21 gpm) 20-80 L/min (5-21 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 150-260 bar (2176-3771 psi) 150-260 bar (2176-3771 psi) |
| Motor Displacement | 15 in³/rev 245 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 306 RPM 306 RPM |
| Hopper Capacity | 0.7 yd³ 0.55 m³ |
| Voltage | 12V 12V |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Requires Hook Group Requires Hook Group |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Pickup Broom at Work (shown with optional Dust Control Kit, Water Tank Kit and Gutter Brush)
Cat® Angle Broom and Utility Broom for Compact Equipment at Work
Cat® Brooms at Work
Cat® Pickup Broom and Utility Broom Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments