Overview
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Key Specs
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Displaying 1-6 of 10
| Overall Width | 126 in 3200 mm |
| Sweeping Width | 118.1 in 3000 mm |
| Brush Diameter | 36 in 915 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Height | 59.8 in 1520 mm |
| Length | 64.2 in 1630 mm |
| Weight | 1102.3 lb 500 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-300 L/min (11-80 gpm) 42-300 L/min (11-80 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 150-260 bar (2176-3771 psi) 150-260 bar (2176-3771 psi) |
| Motor Displacement | 18.9 in³/rev 310 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 303 RPM 303 RPM |
| Sweeping Width - Angled (± 30 Degrees) | 102.4 in 2600 mm |
| Overall Width - Angled (± 30 Degrees) | 110.2 in 2800 mm |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Requires Hook Group Requires Hook Group |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Brooms at Work
Cat® BA25 Angle Broom Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments