Overview
Cat® Pickup Brooms collect dirt and debris from a variety of surfaces.
Key Specs
Displaying 1-6 of 13
| Overall Width | 78.3 in 1990 mm |
| Sweeping Width | 60 in 1524 mm |
| Brush Diameter | 26 in 660 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Height | 34.3 in 872 mm |
| Length | 72.3 in 1837 mm |
| Weight | 1159.6 lb 526 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-86 L/min (11-23 gpm) 42-86 L/min (11-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Motor Displacement | 24.7 in³/rev 405 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 199 rpm 199 rpm |
| Hopper Capacity | 0.5 yd³ 0.4 m³ |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Pickup Broom at Work (shown with optional Dust Control Kit, Water Tank Kit and Gutter Brush)
Cat® Angle Broom and Utility Broom for Compact Equipment at Work
Cat® Brooms at Work
Cat® Pickup Broom and Utility Broom Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments