Overview
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Key Specs
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Displaying 1-6 of 6
| Overall Width | 103.8 in 2637 mm |
| Sweeping Width | 83.4 in 2119 mm |
| Brush Diameter | 32.1 in 815 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Height | 36.1 in 918 mm |
| Length | 68.5 in 1741 mm |
| Weight | 906.1 lb 411 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-86 L/min (11-23 gpm) 42-86 L/min (11-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Motor Displacement | 24.7 in³/rev 405 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 199 rpm 199 rpm |
| Sweeping Width - Angled (± 30 Degrees) | 72.8 in 1849 mm |
| Overall Width - Angled (± 30 Degrees) | 98.7 in 2508 mm |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
| Optional Hood Extension | 39.7 lb 18 kg |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® BA118C Angle Broom at Work
Cat® 304.5E2 XTC Mini Excavator sweeping with a BA118C Angle Broom
Cat® Angle Broom and Utility Broom for Compact Equipment at Work
Cat® BA118C Angle Broom Overview
Cat® Brooms at Work
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments