Overview
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Key Specs
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Displaying 1-6 of 9
| Overall Width | 94.5 in 2400 mm |
| Sweeping Width | 86.6 in 2200 mm |
| Brush Diameter | 27.6 in 700 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Height | 51.2 in 1300 mm |
| Length | 60.4 in 1535 mm |
| Weight | 903.9 lb 410 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 40-75 L/min (11-20 gpm) 40-75 L/min (11-20 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 150-260 bar (2176-3771 psi) 150-260 bar (2176-3771 psi) |
| Motor Displacement | 15 in³/rev 245 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 306 RPM 306 RPM |
| Sweeping Width - Angled (± 30 Degrees) | 74.8 in 1900 mm |
| Overall Width - Angled (± 30 Degrees) | 82.7 in 2100 mm |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Requires Hook Group Requires Hook Group |
| Voltage | 12V 12V |
| Voltage Type | 12V 12V |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Brooms at Work
Cat® BA25 Angle Broom Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments