Overview
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Key Specs
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Displaying 1-6 of 9
| Overall Width | 106 in 2700 mm |
| Sweeping Width | 98.4 in 2500 mm |
| Brush Diameter | 27.6 in 700 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow Standard Flow |
| Height | 51.2 in 1300 mm |
| Length | 60.4 in 1535 mm |
| Weight | 970 lb 440 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 40-150 L/min (11-40 gpm) 40-150 L/min (11-40 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 150-260 bar (2176-3771 psi) 150-260 bar (2176-3771 psi) |
| Motor Displacement | 11.9 in³/rev 195 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 385 RPM 385 RPM |
| Sweeping Width - Angled (± 30 Degrees) | 86.6 in 2200 mm |
| Overall Width - Angled (± 30 Degrees) | 94.5 in 2400 mm |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Requires Hook Group Requires Hook Group |
| Voltage | 24V 24V |
| Voltage Type | 24V 24V |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Brooms at Work
Cat® BA25 Angle Broom Overview
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments