Overview
Cat® Utility Brooms sweep and collect light debris on smooth surfaces in forward or reverse travel.
Key Specs
Cat® Utility Brooms sweep and collect light debris on smooth surfaces in forward or reverse travel.
Displaying 1-6 of 13
| Overall Width | 95.3 in 2420 mm |
| Sweeping Width | 82.7 in 2100 mm |
| Brush Diameter | 26.2 in 665 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow w/o Electrical Standard Flow w/o Electrical |
| Height | 31.2 in 793 mm |
| Length | 60.2 in 1530 mm |
| Weight | 1194.9 lb 542 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 30-86 L/min (8-23 gpm) 30-86 L/min (8-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-241 bar (2100-3500 psi) 145-241 bar (2100-3500 psi) |
| Motor Displacement | 24.1 in³/rev 395 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 210 RPM 210 RPM |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View