Overview
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Key Specs
Used for clearing parking lots, industrial plants, mill yards, airport runways, streets, driveways and lanes.
Displaying 1-6 of 10
| Overall Width | 92 in 2336 mm |
| Sweeping Width | 82.7 in 2100 mm |
| Brush Diameter | 32.1 in 815 mm |
| Required Hydraulics | Standard Flow w/14 pin Standard Flow w/14 pin |
| Height | 35.2 in 893 mm |
| Length | 61.4 in 1560 mm |
| Weight | 919.3 lb 417 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 42-87 L/min (11-23 gpm) 42-87 L/min (11-23 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 145-241 bar (2100-3500 psi) 145-241 bar (2100-3500 psi) |
| Motor Displacement | 24.1 in³/rev 395 cm³/rev |
| Brush Speed at Maximum Flow | 200 RPM 200 RPM |
| Sweeping Width - Angled (± 30 Degrees) | 71.7 in 1820 mm |
| Overall Width - Angled (± 30 Degrees) | 79.5 in 2020 mm |
| Drive Method | Direct Drive Direct Drive |
| Interface Type | Skid Steer Coupler Skid Steer Coupler |
| Optional Hood Extension | 55.1 lb 25 kg |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Angle Broom Features and Benefits