Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Key Specs
The Cat® 308 CR Mini Excavator delivers maximum power and performance in a mini size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with improved fuel efficiency and longer service intervals
with customizable operator settings and improvements in lift, swing, travel and multifunction
Displaying 1-6 of 9
| Net Power | 69.5 hp 51.8 kW |
| Engine Model | Cat C3.3B Cat C3.3B |
| Stroke | 4.7 in 120 mm |
| Bore | 3.7 in 94 mm |
| Gross Power - SAE J1995:2014 | 74.3 hp 55.4 kW |
| Displacement | 203 in³ 3.33 l |
| Rated Net Power - 2,200 rpm - U.S. EPA Tier 4 Final/EU Stage V - ISO 9249/EEC 80/1269 | 69.5 hp 51.8 kW |
| Operating Weight | 18493 lb 8387 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. *Minimum Weight is based on rubber tracks, no counterweight, operator, full fuel tank, standard stick, blade and no bucket. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. **Maximum Weight is based on steel tracks with rubber pads, counterweight, operator, full fuel tank, long stick, blade and no bucket. |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 18493 lb 8387 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 16542 lb 7502 kg |
| Dig Depth | 182.8 in 4643 mm |
| Boom Swing - Left | 23.8 in 604 mm |
| Maximum Dig Height | 277.1 in 7039 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 62.4 in 1585 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113.4 in 2880 mm |
| Maximum Dump Clearance | 199.7 in 5072 mm |
| Boom Swing - Right | 36.8 in 935 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| Ground Clearance | 13.8 in 350 mm |
| Stick Length | 92.8 in 2358 mm |
| Maximum Reach | 300.7 in 7637 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 293.7 in 7460 mm |
| Boom In Reach | 126.6 in 3215 mm |
| Swing Bearing - Height | 29.7 in 756 mm |
| O/A Track Width | 90.6 in 2300 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 57.1 in 1450 mm |
| Vertical Wall | 134 in 3404 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 89 in 2260 mm |
| Height - Boom Working - With Tools** | 120.1 in 3050 mm |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 6872 mm (270.6 in)*** 6872 mm (270.6 in)*** |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 6872 mm (270.6 in)*** 6872 mm (270.6 in)*** |
| Height | 17 in 431 mm |
| Width - Standard | 90.6 in 2300 mm |
| Width - Wide | 96.5 in 2450 mm |
| Steel Tracks with Pads | 752 lb 341 kg |
| Counterweight | 552 lb 250 kg |
| Long Stick | 146 lb 66 kg |
| Maximum Traction Force - High Speed | 6250 lb 27.8 kN |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 5.5 psi 37.6 kPa |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4.9 psi 33.8 kPa |
| Travel Speed - High | 3.2 mile/h 5.1 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.9 mile/h 3.1 km/h |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 15175 lb 67.5 kN |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Fuel Tank | 39 gal (US) 147 l |
| Hydraulic System | 29 gal (US) 110 l |
| Hydraulic Tank | 14 gal (US) 53 l |
| Cooling System | 2.6 gal (US) 10 l |
| Engine Oil | 3 gal (US) 11.2 l |
| Digging Force - Bucket | 13946 lb 62 kN |
| Operating Pressure - Travel | 4134 psi 285 bar |
| Operating Pressure - Swing | 3626 psi 250 bar |
| Operating Pressure - Equipment | 4134 psi 285 bar |
| Digging Force - Stick - Long | 8032 lb 35.7 kN |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Note | Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. Flow and pressure are not combinable. Under load, as flow rises pressure goes down. |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 44 gpm 167 L/min |
| Digging Force - Stick - Standard | 9509 lb 42.3 kN |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure at Pump | 4134 psi 285 bar |
| Maximum Auxiliary Circuit - Primary - Flow at Pump | 35 gpm 131 L/min |
| Maximum Auxiliary Circuit - Secondary - Flow at Pump | 9 gpm 33 L/min |
| Machine Swing Speed | 10.6 r/min 10.6 r/min |
| Boom Swing - Right | 50 degrees 50 degrees |
| Boom Swing - Left | 60 degrees 60 degrees |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 72 dB(A) 72 dB(A) |
| Note | European Union Directive "2000/14/EC" European Union Directive "2000/14/EC" |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 99 dB(A) 99 dB(A) |
| Cab Height | 100 in 2541 mm |
| Vertical Wall | 117.8 in 2991 mm |
| Boom In Reach | 120.4 in 3059 mm |
| Tail Swing with Counterweight | 62.4 in 1585 mm |
| Boom Swing - Right | 36.8 in 935 mm |
| Track Belt/Shoe Width | 17.7 in 450 mm |
| Maximum Reach | 281.1 in 7141 mm |
| Stick Length | 71.7 in 1820 mm |
| Maximum Blade Height | 14.6 in 370 mm |
| Boom Swing - Left | 23.8 in 604 mm |
| Maximum Blade Depth | 16 in 407 mm |
| O/A Track Width | 90.6 in 2300 mm |
| Maximum Dig Height | 265.2 in 6736 mm |
| Maximum Dump Clearance | 187.4 in 4760 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 273.6 in 6949 mm |
| Tail Swing without Counterweight | 57.1 in 1450 mm |
| O/A Undercarriage Length | 113.4 in 2880 mm |
| Swing Bearing - Height | 29.7 in 756 mm |
| Ground Clearance | 13.8 in 350 mm |
| Dig Depth | 161.7 in 4108 mm |
| Note | *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. *Boom Height when stick is pinned in transport position with no attachments. |
| Overall Shipping Length - with Counterweight | 264 in 6706 mm |
| Note (1) | **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. **Boom Height when stick is pinned in working position with attachments. Standard Stick offers only one pin position. |
| Overall Shipping Length - without Counterweight | 258.8 in 6574 mm |
| Note (2) | ***With blade positioned at the rear of the machine. ***With blade positioned at the rear of the machine. |
| Height - Boom Working - With Tools** | 104.7 in 2660 mm |
| Height - Boom Transport - No Tools* | 95.7 in 2430 mm |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains 1 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes. The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a (Global Warming Potential = 1430). The system contains 1 kg of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes. |
| Recyclability | 96% 96% |
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
308 CR Mini Hydraulic Excavator
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Introducing the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat Mini Excavators
Stick Steer on the Cat Next Generation Mini Excavators
Cat 308 CR Mini Excavator Customer Story - Savage Excavation (Colorado, USA)
Cat 308 CR Mini Excavator Customer Story - JA Langton (United Kingdom)
Daily Maintenance and Inspection on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Safety Features on the Cat 7-10 Ton Mini Excavators
Leverage Caterpillar connected data and security principles to improve efficiencies, increase productivity and make your business more profitable.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.
VisionLink™ is a cloud-based software application that takes the guesswork out of fleet management with key insights to maximize performance - regardless of fleet size or equipment manufacturer. Receive equipment data seamlessly to your desktop or mobile device, all from a convenient centralized solution to make informed decisions at every turn.