Overview
Used for demolition and construction applications.
Key Specs
Displaying 1-6 of 9
| Operating Weight - With Tool | 1382.3 lb 627 kg |
| Energy Class | 1500.2 ft·lbf 2034 J |
| Machine Class | 7-10 Ton Mini Excavators, 415-450 Backhoe Loaders (No Side Shift) 7-10 Ton Mini Excavators, 415-450 Backhoe Loaders (No Side Shift) |
| Tool Shaft Diameter | 3.4 in 87.5 mm |
| Impact Frequency | 700-1260 bpm 700-1260 bpm |
| Minimum Operating Pressure | 1450.4 psi 10000 kPa |
| Minimum Carrier Weight | 15399.3 lb 6985 kg |
| Optimal Hydraulic Flow | 70-150 lpm (18-40 gpm) 70-150 lpm (18-40 gpm) |
| Overall Width | 20.2 in 512 mm |
| Overall Length | 20.5 in 520 mm |
| Overall Height | 65.6 in 1666 mm |
| Height - Without Tool | 49.2 in 1250 mm |
| Sound Level | 124 dB 124 dB |
| Mounting Bracket Size | Extra Large Extra Large |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
An Attachment for Every Job - Cat® Work Tool Attachments