Overview
High-performance cutting and mulching of vegetation and overgrowth.
Key Specs
Displaying 1-6 of 8
| Overall Width | 61.7 in 1566 mm |
| Working Width | 37.8 in 960 mm |
| Length | 28.1 in 713 mm |
| Overall Height | 35.5 in 901 mm |
| Weight | 1512.4 lb 686 kg |
| Drive Method | V-Belt V-Belt |
| Motor | Dual Speed Axial Piston Motor Dual Speed Axial Piston Motor |
| Required Hydraulics | 1st Auxiliary 1st Auxiliary |
| Optimal Hydraulic Flow | 95-131 l/min (25.1-34.6 gpm) 95-131 l/min (25.1-34.6 gpm) |
| Optimal Hydraulic Pressure | 150-250 bar (2175-3626 psi) 150-250 bar (2175-3626 psi) |
| Drum Speed | 2767 RPM 2767 RPM |
| Fixed Teeth per Drum | 18 18 |
| Maximum Cutting Diameter | 6 in 152 mm |
Studio Shot
Front View
Top View
Left View
Rear View
Bottom View
Right View
Cat® Bite Limiter Mulchers for Mini Excavators Features & Benefits
Cat® Bite Limiter Mulchers for Mini Excavators at Work