Overview
Mini Excavators Inspired by Our Customers
The Cat® 301.6 Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Key Specs
The Cat® 301.6 Mini Excavator delivers power and performance in a compact size to help you work in a wide range of applications.
Cat Exclusives in a Mini Excavator
with more common parts, lower repair costs and tilt up cab
with programmable operator settings and faster cyle times
Displaying 1-6 of 8
| Net Power | 21 hp 15.7 kW |
| Engine Model | C1.1 C1.1 |
| Net Power - 2,400 rpm - ISO 9249, 80/1269/EEC | 21 hp 15.7 kW |
| Gross Power - SAE J1995:2014 | 21.6 hp 16.1 kW |
| Bore | 3 in 77 mm |
| Stroke | 3.2 in 81 mm |
| Displacement | 69 in³ 1.1 l |
| Emissions | Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. Meets U.S. EPA Tier 4 Final and EU Stage V emission standards. |
| Note | Net power is tested per ISO 9249:2007 and 80/1269/EEC. Net power is tested per ISO 9249:2007 and 80/1269/EEC. |
| Note (1) | Engine power is tested per ISO 14396:2002. Engine power is tested per ISO 14396:2002. |
| Note (2) | Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at rated speed and rated power when the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system, and alternator with a minimum alternator load. Net power advertised is the power available at the flywheel when the engine is at rated speed and rated power when the engine is installed with the factory configured fan, air intake system, exhaust system, and alternator with a minimum alternator load. |
| Operating Weight | 4317 lb 1958 kg |
| Minimum Operating Weight with Cab* | 3891 lb 1765 kg |
| Maximum Operating Weight with Cab** | 4317 lb 1958 kg |
| EU: CE Plate Weight*** | 4244 lb 1925 kg |
| Note (1) | *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, fixed undercarriage and full fuel tank. *Minimum Weight is based on rubber tracks, operator, fixed undercarriage and full fuel tank. |
| Note (2) | **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, expandable undercarriage and full fuel tank. **Maximum Weight is based on steel tracks, operator, expandable undercarriage and full fuel tank. |
| Note (3) | ***CE Plate Weight is based on the most common EU configuration. Includes 75 kg (165 lb) operator and full fuel tank and excludes bucket. ***CE Plate Weight is based on the most common EU configuration. Includes 75 kg (165 lb) operator and full fuel tank and excludes bucket. |
| Dig Depth | 100 in 2540 mm |
| Vertical Wall | 74.4 in 1890 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 153.1 in 3890 mm |
| Maximum Reach | 155.9 in 3960 mm |
| Maximum Dig Height | 137.4 in 3490 mm |
| Maximum Dump Clearance | 98.8 in 2510 mm |
| Boom In Reach | 57.1 in 1450 mm |
| Tail Swing | 39.2 in 995 mm |
| Maximum Blade Height | 10.8 in 275 mm |
| Maximum Blade Depth | 10.2 in 260 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 40.9 in 1040 mm |
| O/A Shipping Height | 90.9 in 2310 mm |
| Swing Bearing - Height | 17.5 in 445 mm |
| O/A Undercarriage Length | 57.5 in 1460 mm |
| Boom Swing - Right | 50 ° 50 ° |
| Overall Shipping Length* | 152 in 3860 mm |
| Boom Swing - Left | 65 ° 65 ° |
| Track Belt/Shoe Width | 9.1 in 230 mm |
| Track Width - Retracted | 39 in 990 mm |
| Track Width - Expanded | 51.18 in 1300 mm |
| Minimum Ground Clearance Below Undercarriage | 6.1 in 155 mm |
| Stick Length | 45.7 in 1160 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Long Stick | 18 lb 8 kg |
| Steel Tracks | 126 lb 57 kg |
| Expandable Undercarriage | 282 lb 128 kg |
| Travel Speed - High | 2.7 mile/h 4.4 km/h |
| Travel Speed - Low | 1.8 mile/h 2.9 km/h |
| Maximum Traction Force - High Speed | 2293.1 lbf 10.2 kN |
| Maximum Traction Force - Low Speed | 3574.5 lbf 15.9 kN |
| Ground Pressure - Minimum Weight | 4.4 psi 30.5 kPa |
| Ground Pressure - Maximum Weight | 4.9 psi 34 kPa |
| Gradeability - Maximum | 30 degrees 30 degrees |
| Cooling System | 1 gal (US) 3.9 l |
| Engine Oil | 1.2 gal (US) 4.4 l |
| Fuel Tank | 5.8 gal (US) 22 l |
| Hydraulic Tank | 4.8 gal (US) 18 l |
| Hydraulic System | 6.9 gal (US) 26 l |
| Type | Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump Load Sensing Hydraulics with Variable Displacement Piston Pump |
| Pump Flow at 2,400 rpm | 17.4 gpm 66 L/min |
| Operating Pressure - Equipment | 3089.3 psi 213 bar |
| Operating Pressure - Travel | 3089.3 psi 213 bar |
| Operating Pressure - Swing | 1493.9 psi 103 bar |
| Auxiliary Circuit - Primary - Flow | 8.7 gpm 33 L/min |
| Auxiliary Circuit - Primary - Pressure | 3089.3 psi 213 bar |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Flow | 3.7 gpm 14 L/min |
| Auxiliary Circuit - Secondary - Pressure | 3089.3 psi 213 bar |
| Digging Force - Stick - Standard | 1843.4 lbf 8.2 kN |
| Digging Force - Stick - Long | 1616.4 lbf 7.2 kN |
| Digging Force - Bucket | 3169.8 lbf 14.1 kN |
| Machine Swing Speed | 9.8 r/min 9.8 r/min |
| Width* | 39 in 990 mm |
| Height | 8.9 in 225 mm |
| Note | *Expanded – 1300 mm (51 in) *Expanded – 1300 mm (51 in) |
| Roll Over Protective Structure (ROPS) | ISO 12117-2:2008 ISO 12117-2:2008 |
| Tip Over Protective Structure (TOPS) | ISO 12117:1997 ISO 12117:1997 |
| Top Guard | ISO 10262:1998 (Level I) ISO 10262:1998 (Level I) |
| Dig Depth | 92.1 in 2340 mm |
| Vertical Wall | 70.9 in 1800 mm |
| Maximum Reach - Ground Level | 146.9 in 3730 mm |
| Maximum Reach | 149.6 in 3800 mm |
| Maximum Dig Height | 135 in 3430 mm |
| Maximum Dump Clearance | 96.5 in 2450 mm |
| Boom In Reach | 57.5 in 1460 mm |
| Tail Swing | 39.2 in 995 mm |
| Maximum Blade Height | 10.8 in 275 mm |
| Maximum Blade Depth | 10.2 in 260 mm |
| Boom Height - Shipping Position | 42.9 in 1090 mm |
| O/A Shipping Height | 90.9 in 2310 mm |
| Swing Bearing - Height | 17.5 in 445 mm |
| O/A Undercarriage Length | 57.5 in 1460 mm |
| Boom Swing - Right | 50 ° 50 ° |
| Overall Shipping Length* | 142.5 in 3620 mm |
| Boom Swing - Left | 65 ° 65 ° |
| Track Belt/Shoe Width | 9.1 in 230 mm |
| Track Width - Retracted | 39 in 990 mm |
| Track Width - Expanded | 51.18 in 1300 mm |
| Minimum Ground Clearance Below Undercarriage | 6.1 in 155 mm |
| Stick Length | 37.8 in 960 mm |
| Note | *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. *Overall Shipping Length depends on blade position during shipment. |
| Air Conditioning | The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). The air conditioning system on this machine contains the fluorinated greenhouse gas refrigerant R134a or R1234yf (Europe) (Global Warming Potential = 1430). See label or instruction manual for gas refrigerant identification. The system contains 0.75 kg (1.65 lb), 0.90 kg (1.98 lb) or 1 kg (2.20 lb) of refrigerant which has a CO2 equivalent of 1.430 metric tonnes (1.576 tons) for R134a and 0.001 tonnes (0.001 tons) for R1234yf (Europe). |
| Operator Sound Pressure (ISO 6396:2008) | 73 dB(A) 73 dB(A) |
| Average Exterior Sound Pressure (ISO 6395:2008) | 93 dB(A) 93 dB(A) |
| Note | European Union Directive “2000/14/EC” European Union Directive “2000/14/EC” |
| Recyclability | 95% 95% |
Use the comparison tool to compare detailed specs of Cat and competitor models.
Compare All Models301.6 Mini Hydraulic Excavator
301.6 Mini Hydraulic Excavator
Introducing the Next Generation Cat 1-2 Ton Mini Excavators
Overview of the Next Generation Cat 1-2 Ton Mini Excavators
Standard Monitor on the Next Generation Cat® Mini Excavators